Roman çocuklar için büyük proje

27 Haziran 2015, Cumartesi - 17:57

Türkiye Romanlar Konfederasyonunca hazırlanan “Bir Çocukta Sen Okut, Geleceğe Işık Tut Projesi” ile yaklaşık bin Roman çocuğun eğitimine destek verilecek

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ünlü sanatçıların desteklediğini söyledi. Erdoğan’ın Çanakkale ve Bursa’daki buluşmalarda çocukların eğitimiyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının sorumluluk üstlenmesini istediğini anımsatan Çokyaşar, projeyle ilköğretimden üniversite öğrenimine kadar yaklaşık bin çocuğun desteklenmesinin planlandığını dile getirdi.

Çokyaşar, Türkiye’de eğitim standartlarının her geçen gün iyiye gittiğini vurgulayarak, “Bu çorbada bizim de tuzumuz olsun istedik. Ön yargı ve kötü algının kalkmasıyla çok daha güzel şeyler oluyor. Kocaeli’de Roman festivalleri ve okuma etkinlikleri yapıldı. Kocaeli, Türkiye’de rol model oluşturdu. Devletin desteği bu konularda önemli. Artık halkın genelini işin içine dahil etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

SANATÇILAR KONSER VERECEK

Projeyle ilgili çok sayıda olumlu geri dönüş aldıklarını anlatan Çokyaşar, çocukların eğitimine katkı sağlamak isteyen çok sayıda kişinin kendileriyle iletişime geçtiğini, bağışların resmi ve kurumsal çerçevede çocuklara ulaştırılacağını belirtti.

Çokyaşar, projeye devletin ve hayırsever vatandaşların yanı sıra sanatçıların da konserlerle katkı sağlayacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Halen Romanların yaşadığı bazı bölgelerde okuma oranı yüzde 40-50’dir. Türkiye’de en azından yüzde 30 eğitimden yoksun kesim var. Ülke geneline baktığımızda Romanların 5 yıl önceki haliyle şimdiki durumu çok farklı. Eğitim ve istihdam alanlarında yüzde 10-15 yükselme var. Kocaeli’deki Bilgi Evleri projeleriyle okuma oranları yükseldi. Hükümet, yerel yönetimler ve vatandaşların desteğiyle sonuca daha kolay varabiliriz. İstihdamın önündeki en büyük engel eğitimsizlik. Bunu da ortadan kaldırmak için bu proje çok önemli. Projeyle aynı zamanda Roman çocukların erken yaşta evliliklerin önüne geçilmesi, çocuk işçilerin azaltılması, kendilerine ve topluma faydalı bireyler yetiştirilmesi hedefleniyor. Çevremizde Romanlar arasında çıkıp iyi yerlere gelen arkadaşlarımız var. Onların da artık Roman kimliğini kabul edip, ortaya çıkmaları ve rol model olmaları lazım.”

Romanlarla ilgili algıyı değiştirmek için çalıştıklarını aktaran Çokyaşar, “Yetişmiş çocuklarımızın iyi yerlerde değerlendirilmesi için Cumhurbaşkanımızın bizzat talimatları vardır. Eskiden ‘Romanım’ demek daha zordu. Artık yapılan çalışmalar, bunu kırmaya başladı” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki