Romanlara söz verdi

Romanlara söz verdi
13 Mart 2016, Pazar - 14:44

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu " Bu çalıştay bizim laf olarak son çalıştayımız olsun. Çocuklarımız üstü başı temiz bir şekilde okula gidecek. Gerekirse ben kendi cebimden eksiklerini alacağım" dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 14 Mart Türkiye Romanlar Günü nedeniyle “Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı” bugün gerçekleştirildi. Emex Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ve Zeki Aygün, Kocaeli Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık, Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ve roman vatandaşlar katıldı. Çalıştayda romanların yaşam standartlarının geliştirilmesi, istihdam ve roman çocuklarının eğitim hayatına entegrasyonu gibi konular masaya yatırıldı. 

ARTIK LAF DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ

Çalıştayda ilk olarak konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Artık konuşma zamanı bitti ve biz icraat istiyoruz. Biz dertliyiz. Sorunumuzun temel kaynağı eğitime önem vermek. Eğitimsiz bir aile ve eğitimsiz bir çocuk düşünemiyorum. Romanların okula gitmeme oranı yüksek olduğu için oralarda bilgi evleri açtık. Çocuklarımızla ve velileri ile görüşerek onları okula çekmeye çalışıyoruz ve çekmeye devam edeceğiz. Bizim çocuklarımız değerli. Önce biz kendi kendimize ve ailemize bakacağız ve değerli göreceğiz. Ben Kocaeli’de yaşayan roman kardeşlerimden memnunum. Onlar hayata güzel bakan, hayattan zevk alan gönlü güzel insanlar. Onlardan öğrenmemiz gereken çok şey var” ifadelerini kullandı. 

EKSİKLERİ KENDİ CEBİMDEN KARŞILAYACAĞIM

Sözlerine devam eden Karaosmanoğlu, “Roman kardeşlerimizin rahat yaşayacağı meskenler yapacağız. Onlar çok zor şartlarda yaşıyorlar. Özellikle kandıra bölgesinde zor şartlarda yaşamlarını sürdüren kardeşlerimiz için toplu konut yapacağız. Yer bulduktan sonra gerisi kolay. Ben halkımı seviyorum. Bu halkın en güzel renklerinden biri de roman halkımız. Ben onları ayırmıyorum. Bende romanım. Hepimiz topraktan geldik toprağa gideceğiz. Biz 3 milyon Suriyeli kardeşlerimize kucak açtık. Bu çalıştay bizim laf olarak son çalıştayımız olsun. Çocuklarımız üstü başı temiz bir şekilde okula gidecek. Gerekirse ben kendi cebimden eksiklerini alacağım. Biz Türkiye’ye ve tüm dünyaya örnek olacağız. Ben size inanıyorum” dedi.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPILABİLİR

Karaosmanoğlu’ndan sonra konuşma yapan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, romanların yaşam standartlarının geliştirilmesi, istihdam ve roman çocuklarının eğitim hayatına entegrasyonu gibi konularda projeler yapacaklarını belirtti. Daha sonra konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ise, “Roman çocukların eğitim koşulları ele alındığında onlara bir pozitif ayrımcılık yapılabilir. Üniversite ve lise sınavlarında onlara puan avantajı, burs imkanları ve daha birçok şey yapılabilir. Çünkü onlar diğer çocuklarla yarışabilecek kadar eğitim almıyor. Onlara sertifika eğitimleri verilebilir” şeklinde konuştu. 

PROJELERDEN BAHSETTİ

Romanların istihdam konusuna da değinen Büyükakın, “Romanların en çok çalıştığı büyükşehir belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesidir. İşkur istihdam programları bu anlamda bizlere katkı sağlıyor” dedi. Romanların standartlarının geliştirilmesi konusunda projelerden bahseden Büyükakın, “Erken yaşlarda evlenen roman çocuklarımız için de psikolojik destek verilmeli. Zaten var bu hizmetler ancak daha da yaygınlaştırılmalı. Biz istediğimiz kadar eğitim verelim ailede huzur olmadıktan sonra bir işe yaramıyor. Romanların çevrelerine uyum sağlayabilmesi için sosyal uyum programları geliştirilmeli. Çocukları kötü alışkanlıklardan kurtarmak için spora teşvik ediyoruz” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki