Sarıkamış Destanı Körfez KO-MEK’te canlandı

Sarıkamış Destanı Körfez KO-MEK’te canlandı
05 Mayıs 2016, Perşembe - 11:51

Sezon sonu ilçe sergilerini bir bir açan KO-MEK, Doğu Anadolu Bölgesi konseptiyle Körfez sergisini açtı

7 coğrafi bölgenin kültürel, ekonomik ve fiziksel özelliklerini ilçe sergilerinde yansıtan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları(KO-MEK) bu kez Doğu Anadolu Bölgesi konseptiyle Körfez ilçe sergisini açtı. Doğu Anadolu Bölgesi’nin tüm kültürel, fiziksel, gelenek ve göreneklerini sergilendiği sergide birbirinden güzel sürprizler vardı. Körfez Kültür Merkezi’nde açılan sergide Doğu Anadolu Bölgesi’ne yönelik el işlemesinden iğne oyasına, resimden yöresel yemek kültürüne, yerel kıyafetlerden takı ve tasarımlara kadar birçok branşta çalışmalar yer aldı. Oldukça renkli geçen açılışa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Körfez Halk Eğitim Müdürü Ufuk Gökhan’ın yanı sıra kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SAVAŞTAN KAÇTI KÖRFEZ KO-MEK’TE DİL EĞİTİMİ GÖRÜYOR

Sergi açılışı öncesinde KO-MEK müzik usta öğreticileri açılışa katılan vatandaşlara müzik dinletisi sundu. Açılışta kursiyerler adına konuşan Suriyeli kursiyer Yazan Zahra, yabancılar için açılan Türkçe branşında eğitim aldığını aktardı. KO-MEK’te 5 aydır kardeşiyle birlikte Türkçe eğitimi aldığını ifade eden Suriyeli Zahra, bu sayede günlük yaşamda daha rahat olduklarını ve KO-MEK’ın diğer kurslarına da devam etmeyi düşündüklerini belirtti.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU: TARİH BİLİNCİ HERKESTE OLMALI

Programda son olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, annelerin çocuklarına önem vermesi gerektiğini ifade ederek, ‘’Çocuklarınıza sahip çıkın, çocuklarınıza neyi doğru biliyorsanız onu öğretin” dedi. Tarihten iyi ders almamız gerektiğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Tarih bilinci herkeste olmalı, geçmişte yaptığımız hataları gelecekte yapmamamız gerekir’’ dedi. Aile içinde her iki tarafında sabırlı ve anlayışlı olması gerektiğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Ahlaklı insan eşine karşı şiddete başvurmaz” açıklamasını yaptı. Başkan Karaosmanoğlu, KO-MEK'te eğitimler ile birlikte Değerler Eğitimi, Aile Okulu, KO-MEK Bohçası, Kur'an-ı Kerim Okuma, Her Sınıfın bir Yetim Kardeşi var gibi sosyal projelerin uygulanmasına ve bu sosyal projelere kursiyerlerden yoğun katılım olmasından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, eğitimlere katılan tüm kursiyerlerimizi tebrik etti. Konuşmasının sonunda Başkan Karaosmanoğlu artık geleneksel hale gelen ve KO-MEK’te paylaşma ve birlikteliğin sembolü olan KO-MEK Bohçası bu yıl evlenecek nişanlı bir kızımıza hediye etti.

SARIKAMIŞ DESTANI KÖRFEZ’DE CANLANDI

Serginin açılışını protokol ve kursiyerler hep birlikte kurdele keserek gerçekleştirdi. Doğu Anadolu Bölgesi konseptiyle hazırlanan sergi daha sonra tüm katılımcılarla birlikte gezildi. ‪‎Körfez ilçe sergisinde el sanatları, motifleri, yemekleri, fotoğrafları, giyimi, resimleri ve müzikleri ile tam bir ‪‎Doğu Anadolu Bölgesi rüzgarı hakimdi. Yörenin geleneklerinin, ‪Sarıkamış destanından ‎Kara Fatma'sına kadar birçok kültürel değerlerinin canlandırıldığı sergiye kültürel etkinlikler ayrıca renk kattı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki