SAT-TIR-MA-YIZ

SAT-TIR-MA-YIZ
25 Nisan 2016, Pazartesi - 12:57

Cumhuriyet halk partisi Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan Hünkar Çayırında bir basın toplantısı düzenleyerek Hünkar çayırının satışına karşı olduklarını dile getirdi

Tarhan... (9).JPG görüntüleniyor

Tarhan yaptığı basın toplantısında şu ifadelere yer verdi

Bugün burada Fatih Sultan Mehmet’in hayata gözlerini kapattığı yerdeyiz. Tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıyan bu mekan özelleştirme idaresi tarafından satışa çıkarılmış durumdadır. Buranın Devlet malzeme ofisinde olan mülkiyet hakkının özelleştirme idaresine nasıl geçtiğini de öğrenebilmiş değiliz. Ayrıca bu mekan birinci derecede sit alanı olduğu da tarafıma iletildi. Tüm bu bilgi ve belgeler ortaya koyuyor ki hünkar çayırı ile ilgili gelişmeler çok yanlış ilerliyor.

Daha öncede konuyu Türkiye büyük millet meclisinde gündeme getirdiğini dile getiren Tarhan sözlerine şöyle devam etti.

Tarihi açıdan çok önem arz eden bu alanın talanına göz yumulmaması için kültür bakanlığını göreve davet ettim.

KAMUOYU AYDINLATILSIN

Yetkililer bu sorulara acil cevap vermelidirler

Hünkar Çayırının mülkiyeti devlet malzeme ofisine ne zaman geçti?

Devlet malzeme ofisinden sonra bu alan özelleştirme idaresine ne zaman ve nasıl geçti?

Yasalara göre mutlak koruma alanı içinde olan hünkar çayırı nasıl oluyorda satışa çıkarıla biliyor?

Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulu nasıl oluyorda birinci derecede sit alanı olan yani mutlak koruma alanı içinde olan bu alanın satışına sessiz kalabiliyor?

Bilmediğimiz hukuki süreçlerin bizimle paylaşılmasını istiyoruz. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Kocaeli ilimizde de yeşil alanların korunması için mücadele ediyoruz, mücadele etmeye de devam edeceğiz. Sanayiden boğulan Gebze,Çayırova,Darıca,Dilovası sayılı dinlendiği nefes aldığı hünkar çayırı halkındır halkın kalmalıdır. Bizim geçmişimize ve çocuklarımızın geleceğine karşı sorumluluklarımız vardır. Hünkâr çayırının satılması hem tarihe, hemde doğaya ihanettir. Bu ihanete karşı verilecek mücadele pek çok yanlışı da durduracaktır.

Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki hünkar Çayırını sattırmamak için elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz,vermeyede devam edeceğiz,Dedi.

Basın toplantısına  Cumhuriyet halk partisi(CHP)Gebze,Çayırova,Dilovası,Darıca ilçe Başkanları ,yöneticileri ve belediye meclis üyeleri de katılarak destek verdiler

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki