Sedaş 125 milyon yatırım yapacak

Milletvekili seçildikten sonra Sedaş ile ilgili sorunları Ankara’da ve Kocaeli’de takip eden AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, Bakan Işık’ın başkanlığında Ankara’da yapılan toplantıyı anlattı. Aygün, sorunların çözümü için Sedaş’ın 2015 yılında 125 milyon yatırım yapacağını söyledi
30 Temmuz 2015, Perşembe - 19:27

AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, SEKA Park’ta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 7 Haziran seçimlerinde yaşanan oy kaybından, erken seçime kadar bir çok konuda görüşlerini dile getiren Aygün, koalisyonun yapılmaması için terörün desteklendiğini belirtti. AK Parti tabanının MHP ile koalisyona daha olumlu baktığını, CHP’ye ise daha az olumlu baktığını belirten Aygün, HDP ile koalisyona karşı olduğunu kaydetti. SEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından yaşanan sorunları yakından takip eden ve çözümü için çalışma yapan Aygün, SEDAŞ yetkilileri ile Ankara’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık başkanlığında yapılan toplantının kararlarını açıkladı.

KOALİSYONDA HDP OLMAMALI

AK Parti ile CHP arasında süren koalisyon görüşmeleri ile ilgili bilgi veren Aygün, “Koalisyon için görev yapan arkadaşlarımız son imza atılana kadar koalisyon yüzde 50’dir diyorlar. Müzakere sonuçlanmadan bir şey demek doğru değildir. Mutlaka bir koalisyon kurulmalıdır. Yapılan çalışmalarda seçmenlerimizin yüzde 75’i MHP ile, küçük bir kısmı ise CHP ile koalisyon kurulmasından yana. Ülkenin sorunlarını çözecek, samimi, kendi ve parti menfaatini düşünmeyen, ülkenin menfaatini düşünen bir koalisyon olmalıdır. Ama bunun içinde HDP olmamalı. Bu hafta çok yoğun görüşmeler devam ediyor. Hafta sonu genel başkanlar bir araya gelecek. Önümüzdeki hafta durum netleşir” dedi.

YÜZDE 46 OY ALIRIZ

Olası bir erken seçimde yapılan anket çalışmalarında AK Parti’nin yüzde 46 oy oranı ile tek başına iktidar olacağını gördüklerini belirten Aygün, “Terörü tırmandıran üst akıl şu anda koalisyon kurulmasını istemiyor. Bunun için siyasi partileri köşeye sıkıştırıyorlar. Siyasi partiler kendi seçmenlerine kulak vermeli. Aksi halde seçimlerde tabanları gereken cevabı onlara verecektir. Erken seçimde Kocaeli’nin oy oranı Türkiye ortalamasını gösterir. 7 Haziran seçimlerindeki gerilemede Türkiye’nin üzerinde kalmamız Kocaeli’deki teşkilatların gücünü gösteriyor. Her yerde örnek gösteriliyor” dedi.

POPÜLİST OLSAYDIK TEK BAŞINA İKTİDAR OLURDUK

Erken seçimde Kocaeli’de daha iyi olunabileceğini belirten Aygün, “Biz başarılı bir iliz. Türkiye’nin koşulları 13 yıl önceden çok daha ilerdeyiz. İnsanların talepleri değişiyor. Seçim sürecinde emekliler ve asgari ücretliler üzerinden popülist politikalar yapıldı. CHP’nin iki ikramiye dediğini biz seçimden önce emekliye vermeye başladık. Her ay 100 lira seyyanen ek para verdik. Popülist politika yapsaydık bugün belki tek başına iktidar olurduk. Ama kaş yapayım derken göz çıkartamazdık. Her iki çalışana bir emekli düşüyor. Emekliye zam vermek için ekonomiyi büyütmemiz gerekiyor. Zamları verirken ekonomiyi düşünmek zorundayız. Fazla zam yapmak istiyorsanız ya para basacaksınız ya da borç alacaksınız. Bunlar bu ülkede yapıldı. Ama yine kaybeden vatandaş oldu” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDECEK

Çözüm süreci devam edeceğini ifade eden Aygün, “Çözüm süreci şemsiyesi altında kimse istediği gibi asker şehit edip, bomba patlatamaz. Ya silahı bırakacaklar, ya demokrasiye sarılacaklar. Şubat ayında silahları bırakacaklardı ama bırakmadılar. Seçimin sonuna kadar hiçbir partilimizi, adayımızı engellemediler. Ama son gün her türlü baskıyı yaptılar. Seçim günü her türlü melaneti yaptılar. Toplumu ev ev gezip tehdit ettiler. Şemdinli de 3 köyde açık oy kullandırdılar” dedi.

LİSTE ETKİLEMEDİ

7 Haziran seçimlerinde Milletvekili listelerinin gerilemede etkisi olup olmadığı sorusuna da yanıt veren Aygün, “Seçim sonuçlarında Kocaeli’de milletvekili listesindeki isimlerin bir etkisi olmadı. Ama diğer illerde böyle sıkıntılar olmuş. Genel Merkez bu konuda yaptığı çalışmada Kocaeli’de lisenin oyların düşmeye neden olmadığı görüldü. Anket çalışması ile bu sonuca varıldı” dedi.

ŞEMSETTİN BENİM PRENSİMDİ 

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ı başarılı olup olmadığı ile ilgili de bilgi veren Aygün, “İl Başkanımız sevdiğimiz, bağrımıza bastığımız, elimizde büyüyen pırıl, pırıl bir gencimiz. Şemsettin’i çok seviyorum. Şu ana kadar çok başarılı, onun başarısı bizim başarımız, onun başarısızlığı bizim başarısızlığımız. Kin yok, kafasının arkasında tilkiler dolaşmıyor. Konumunun gereğini yapıyor. İletişim gücü çok yüksek. Benim dönemimim prenslerinden biriydi” dedi. kendi döneminde Nedim Arsal ile ilgili yaşanan sıkıntıya da değinen Aygün, “Nedim Arsal benim dönemimde beni çok özdü. Şimdi hakkını helal et abi seni çok üzdüm diyor. Ama ben hiç kızmadım. İnsanlar olgunlaştıkça değişiyor” dedi.

ÜÇÜNCÜ DÖNEME TAKILIRSA ÜZÜLÜRÜM

Olası bir koalisyonda Kocaeli’den yeniden bakan olacağını düşündüğünü belirten Aygün, “Kocaeli bakansız bırakılacağını düşünmüyorum. 13 yıldır bakansız bırakılmadı. Kocaeli boş bir il değil. Türkiye ekonomisinin yüzde 13’ünü taşıyan, teşkilatı ile başarılı, 13 belediyeyi alan ilk iliz. İlkleri ve enleri başaran bir iliz. Yerel yönetimlerde ve teşkilatlarda lokomotif gücüz. Bu bizi şımartmıyor, aksine kamçılıyor” dedi. Erken seçimde Bakan Fikri Işık’ın üçüncü döneme takılıp takılmayacağı sorusuna da yanıt veren Aygün, “Üçüncü döneme takılmasına üzülürüm. Çok çalışkan ve düzgün bir arkadaşımızın böyle bir durumdan sonra aday olmaması bizi üzer. Bugüne kadar hiçbir sıkıntımız olmaz. İnşallah uzun dönemli bir koalisyon kurulursa görevine devam eder” dedi.

EKİP SAYISI 101 OLDU

Milletvekilliğinin ilk döneminden beri özelleştirilen Sedaş’ın kentte yaşattığı sorunlarla ilgilenen Aygün, Mayıs ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığında Ankara’da yapılan toplantı hakkında bilgi verdi. Sedaş ile ilgili sıkıntıları ilçelerde mahalle muhtarları ve Sedaş yetkililerini bir araya getirerek yaptıkları toplantılarla çözmeye çalıştıklarını belirten Aygün, Ama son kar ve fırtınalarda yine sıkıntılar başladı. Daha ciddi ele almamız gerektiğini gördük. Ankara’da yapılan toplantıda Sedaş yetkililerine kesintilere hemen müdahale edecek çalışma yapmalarını istedik. Onlarda 77 olan ekiplerine 24 yeni ekip ilave ettiler” dedi.

85 MİLYON ET YATIRIM

Toplantıda rutin kesintilerin kabul edilebilir olmadığını belirttiklerini söyleyen Aygün, “Bu sorunun teknik olarak çözülmesini istedik. Bunun için teknik bir çalışma yapmasını istedik. Bu noktada EPDK’nın onlara bütçe vereceğini söyledik. Yeter ki yatırım yapılsın. Sedaş yetkilileri yaptıkları çalışmanın ardından EPDK 85 milyon liralık bütçe vereceğini söyledi. Toplam 40 milyon olan 2015 yılı yatırım bütçeleri bu destekle birlikte 125 milyona çıktı. Sedaş bu destekle birlikte 71 noktada iyileştirmeler yapacak. Sedaş bu çalışmaları kendi parasıyla yapacak ve ardından EPDK’dan tahsil edecek” dedi.

71 NOKTADA İYİLEŞTİRME YAPILACAK

Sedaş’ın yeni çalışmalarını anlatan Aygün, “Hatlardaki ring devrelerini oluşturacaklar. Trafo güçlerinin zayıf olduğu yerlerde trafolar yapılacak. Bazı yerlerde ve özellikle İzmit Sanayi Sitesi’nde elektrik sorunun çözümü için trafo gücünü yenileyecek, hatları değiştirecek. Bu toplam 2,5 milyonluk bir yatırım olacak. 71 noktada trafo güçlendirmeleri ve ring devreleri oluşturulacak. Bu çalışmalar bittiğinde bu güne kadar yaşanan sorunların 10’da biri yaşanmaz. Kavga ederek bir yere varamayız. Bunun için oturup konuştuk ve önemli kararlar aldık. Bu yapılan çalışmayı çok önemsiyoruz” dedi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki