SEDAŞ’ta sıcak önlemi

SEDAŞ’ta sıcak önlemi
08 Ağustos 2016, Pazartesi - 14:51

SEDAŞ, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak hava koşulları ve elektrik tüketimindeki artış nedeniyle ortaya çıkabilecek olası olumsuz tablolar için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, “Talep artışı ile birlikte oluşabilecek ani yük artışlarına karşı, sürekli takipteyiz. İşletme bakım ile şebeke yönetimi grup müdürlüklerimize bağlı ekiplerimiz trafo yüklerini sürekli takip altında tutuyor. Vardiyalı çalışma sistemi ile sahada 7/24 görev yapıyoruz. TEİAŞ’ın bölgemizdeki indirici merkezleri ile birlikte SCADA sistemimiz üzerinden orta gerilimde şebekeyi 24 saat kesintisiz olarak izliyoruz" dedi.

BAKIM ÇALIŞMALARI

Güven, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyreden hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek arızalara karşı SEDAŞ ekiplerinin aralıksız görev yaptığını belirterek, “Aşırı sıcaklara karşı aldığımız önlemlerin yanı sıra, tüketicilerimize kesintisiz dağıtım hizmeti vermek için planlı bakım çalışmalarımız ve yatırımlarımız da sürüyor” ifadelerini kullandı.

TÜKETİM REKORLARI

Yüksek elektrik tüketimi sıcaklıkların en fazla artış gösterdiği aylarda gün içinde saat 10.00-12.00 ve 13.00-16.00 arasında yaşanıyor.

Türkiye’de yaz aylarında rekor elektrik tüketimi 2014 yılında 12-13-14 Ağustos, 2015 yılında 28-29-30 Temmuz’da, 2016 yılında ise hava sıcaklıklarının Haziran ayında aşırı yükselmesi ile birlikte 24 Haziran’da rekor tüketimin gerçekleştiği belirtildi. 4 Ağustos tarihinde 883 milyon 35 bin kilovatsaatle en yüksek seviyeye ulaşıldı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki