SEDAŞ’tan Yatırım

SEDAŞ’tan Yatırım
11 Ocak 2017, Çarşamba - 14:10

SEDAŞ Kocaeli’nin artan enerji ihtiyacı için TEİAŞ tarafından tesis edilen indirici merkeze yaptığı bağlantı hatları yatırım çalışmalarında 5 Milyon TL harcadı.

SEDAŞ Kocaeli İndirici Merkezin bağlantısı için 100 Bin metrelik yeraltı kablosu kullandı. 4 devre kablo ile Yahya Kaptan da yer alan SEDAŞ Dağıtım Merkezi’nden, Kocaeli İndirici merkez arasına 8 kilometrelik mesafede kazı yapılarak dağıtım hatları döşendi. Bu bağlantı hatları için toplamda 100 bin metrelik yeraltı kablosu kullanılırken tesis çalışmaları 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. SEDAŞ tarafından yapılan ve 5 Milyon TL harcanan dev yatırımla,  İZAYDAŞ'ın arka tarafında yer alan TEİAŞ’ın 380/154 bin kilovoltluk Kocaeli TM isimli trafo indirici merkezi, İzmit’in 120 MVA enerji yükünü SEDAŞ’ın yaptığı yatırım projesi sayesinde yeraltı kablolu dağıtım hatları ile üzerine alabilecek.

 ALT YAPIYA ÖNEM

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, “Kocaeli TM’nin Kocaeli’nin sanayi kurumlarında artan enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir katkısı olacağını biliyoruz. Ancak SEDAŞ tarafından yapılan bağlantı hatları ile Kocaeli TM büyük bir işlev kazanmıştır. Kocaeli TM başta Kocaeli ili merkezi olmak üzere çevre ilçelerde de tüketicilere sürekli ve kesintisiz enerji sağlanması açısından katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla SEDAŞ’ın yatırım projesi ile devreye alınan tesisler, elektrik müşterilerini ve bölge ekonomisini, sanayi açısından bakıldığında Türkiye ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Bağlantı hatları yatırım projesini gerçekleştiren SEDAŞ, Kocaeli de enerji altyapısına çok önemli bir katma değer kazandırdı” dedi. SEDAŞ’ın 100 kilometrelik yeni tesis ettiği yeraltı kablolu enerji hattı yatırımlarıyla yeni yapılan Kocaeli TM, Köseköy, İzmit, Gölcük, aynı zamanda Kandıra üzerinden olmak üzere Kaynarcadan da elektrik yükünü üzerine alarak besleme yapılmasını sağlayabilecek.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki