Şeker uyardı: Tehlikedeyiz

Şeker uyardı: Tehlikedeyiz
22 Mart 2016, Salı - 11:29

Akademik okullar kapsamında siyaset okulunun bu haftaki konuğu Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren akademik okullar, faaliyetlerine devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi Siyaset Kulübü ile birlikte yürütülen Siyaset Okulu’nda bu hafta İlyas Şeker “Çevre, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm”  konularına değindi. Şeker depremle ilgili açıklamalarında  deprem riskinin yüksek olduğu alanlarda sanayinin toplandığını söyleyerek “Bu da ülke ekonomisi açısından büyük tehlike arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
YATIRIMLAR BÖLGELERE YAYILMALIDIR
Çevre ve şehircilik planlamasında sanayi kuruluşlarının da etkisinin büyük olduğunu söyleyen İlyas Şeker, “Ülkede yapılması planlanan sanayi yatırımları tek bir bölgede toplanmaması gerekir. Eğer belirli yerlere yapılırsa orada plansız nüfus artışına sebep olur. O yüzden yapılacak olan özellikle sanayi alanındaki yatırımlar ülke çapında bölgelere yayılmalıdır. Ancak bu şekilde plansız yapılanmanın önüne geçilebilir” şeklinde konuştu.
 
DEPREM BÖLGELERİNDE PLANLAMANIN ÖNEMİ
Ülkemizde daha önce yapılmış olan plansız yatırımlara değinen şeker; “Kocaeli, birinci derecede deprem bölgesi üzerinde olmasına rağmen bütün önemli sanayi ve ticaret kuruluşlarının çoğu da burada yer almaktadır. Bu da ülke ekonomisi açısından büyük tehlike arz etmektedir. Aynı şekilde, ülke genelinde yapılacak olan konutların da önceden zemin tespiti yapılarak fay hattı üzerine inşa edilmemesi gerekir. Bu da şehir planlamasının önemli bir parçasıdır” şeklinde konuştu.
 
ŞEHİRCİLİKTE, PLANLAMA ÖNEMLİ BİR AYRINTIDIR
Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde çarpık yapılaşmanın olduğunun altını çizen İlyas Şeker, “Zamanında şehir planlaması düzgün yapılmayan yerleşim alanları, günümüzde gerek nüfusun artması gerekse değişen ve gelişen şartlar yerleşim alanlarının yetersiz kaldığını gösteriyor. Mesela daracık sokakların bulunduğu mahallelerde iç içe girmiş binalardan dolayı yollar yetersiz kalıyor. Çıkabilecek herhangi bir yangında ya da acil bir durumda itfaiye araçları sokağa girmekte zorlanabiliyor. Bunlar yıllar öncesinden düşünülüp ona göre kent yapılaşması olmalıydı. İşte, şehircilikte planlama bu yüzden önemli bir ayrıntıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki