Şengün; Her 10 kadından 4’ü eşinden fiziksel şiddet görüyor

Şengün; Her 10 kadından 4’ü eşinden fiziksel şiddet görüyor
13 Mayıs 2016, Cuma - 09:36

Saadet Partisi Kadın Kolları mayıs ayı divan toplantısında konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, “Ürünlerin fiyatlarını arttırmak için bile kadınların bedenlerini kullanıyorlar. Emeklerini sömürüyorlar” dedi

Saadet Partisi Kadın Kolları meclis ayı divan toplantısı il teşkilat binasında gerçekleştirildi. Toplantıya İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Toplantının divan başkanlığını İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün üstlenirken yardımcılığını ise Teşkilat Başkanı Şennur Altınbayrak yaptı. Toplantıda konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, “Bugün ülkemizde kadın eşyanın fiyatını arttırmak için bir reklam unsuru olarak kullanılıyor. Bedeni sömürülüyor. Ucuz işçi olarak emeği sömürülüyor” şeklinde konuştu.‘Türkiye’de Kadın’ konulu sinevizyon gösterisinin ardından İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün bir konuşma gerçekleştirdi. Şengün, “Her gün canlı bombalar, terörist saldırılar ülkemizin üzerine kabus gibi çökmüştür. 9 aydır şehit haberi almadığımız gün yok. Ekonomi perişan. Esnaf hacizli. İnsanımız yediden yetmişe borçlu. Vatandaşın, esnafın, kobilerin, sanayicinin ve devletin toplam borcunun; 1 trilyon 750 milyar lira olduğunu uzmanlar söylüyor. Eğitim ve sosyal politikaların basiretsizliğinin sonuçlarını artık gazetelerin üçüncü sayfalarından değil, manşetlerden, ana haber bültenlerinden takip ediyoruz” dedi.

Şengün, “Birçok kadın çalışması batı referansları ile gerçekleşmektedir. Tespitleri ve çözüm yolları sunulurken bu toprağın sesi olmaktan uzak, batının bizim insanımıza taktığı gözlükle meseleye bakması sağlanıyor. Sonuçta kadını bireyselleştirici, üstünlük atfedici, bencilleştiren ve yaradılışından gelen özellikleri hiçe sayan bir çerçeve çiziliyor. Ezen sömürü düzeninin içerisine çekiliyor. Belki çok para kazanan ancak yalnızlaşan, mutluluğu maddi unsurlarda bulmaya çalışan, ruhsal olarak arayışta, kalbi huzursuz bireyler oluyorlar” şeklinde konuştu.

Ülkemizde kadına şiddetle ilgili istatistik verileri de paylaşan Şengün, “Bugün ülkemiz nüfusunun yüzde 49.8’i kadın. Fakat her 10 kadından 4’ü eşinden fiziksel şiddet görüyor. Yüzde 10’u koruma kararlarına rağmen öldürülüyor. Son 6 yılda; 1418 cinayet, 868 tecavüz, 1194 taciz yaşanmış. Sadece İstanbul’da 20 bin çocuk sokakta yaşamakta. Son on yılda boşanmalar yüzde 30 arttı.4 milyon kadın hiçbir sosyal güvencesi olmadan kayıt dışı çalışıyor. Bugün ülkemizde kadın eşyanın fiyatını arttırmak için bir reklam unsuru olarak kullanılıyor. Bedeni sömürülüyor. Ucuz işçi olarak emeği sömürülüyor” açıklamasında bulundu. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki