Sgk Dolandırıcılığı İddiasında Yeni Detaylar

18 Ocak 2016, Pazartesi - 13:14

Körfez ilçede bulunan 2007 Ege Üniversitesi mezunu olan Eczacı R.T, SGK’yı 1 milyon TL dolandırdığı iddiaları üzerine mahkemeye çıkarılmış ve serbest bırakılmıştı.

 2 yıl önce SGK’nın yaptığı incelemeler sonucu ortaya çıkan olay sonrası Kocaeli Eczacılar Odası’da eczacı hakkında soruşturma başlatmıştı. Ancak soruşturma eczacınınn ‘Almanya’ya gidiyorum’ diyerek kaydını sildirmesi ile sonuçlandırılamadı. Olay, emniyet soruşturmasında adli mercilere intikal etti.

ODANIN SORUŞTURMA YÜRÜTEBİLMESİ İÇİN ÜYENİN KAYITLI VE FAALİYET GÖSTERMESİ GEREKİYOR

Başkalarının üzerine ilaç yazarak SGK’yı dolandırdığı soruşturma kapsamında Ege Üniversitesi 2007 yılı mezunu eczacı R.T, SGK’nın yaptığı incelemeler sonucu ortaya çıkan olay iki yıl önce yaşanırken R.T’nin Kocaeli Eczacılar Odası’ndan kaydını sildirdiği de ortaya çıktı. Odanın faaliyet gösterdiği süresince daha önce eczacı R.T’yi yaptığı iş ve işlemlerden dolayı da uyardığı öğrenildi. 2 yıldır devam eden soruşturma sonrası bir takım delilin ele geçirilmesiyle tekrar gözaltına alınan sanıkların sorgularının ardından mahkemeye sevk edildiği ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenildi. 32 yaşında ilimizde yaşamadığı öğrenilen 12 yıllık eczacının bu sebeple yurt dışına çıkışı da engellendiği de öğrenilen bilgiler arasında.

ADLİ KONTROLLE SERBESTLER

İ.E isimli eczacılık firmasının SGK’ya fatura ettiği  Majistral (El yapımı karışımlı) ilaç reçetesi ortalamasının Türkiye ve Kocaeli ortalamasının çok üzerinde olması üzerine başlatılan soruşturmada, bir kısım sahte mama ilaç kullanımı raporlarına bağlı çok sayıda tıbbi mama reçetesi düzenlenerek SGK’ya fatura edildiği de tespit edildi. Genişletilen soruşturma kapsamında; sahte ve usulsüz olarak düzenlenen ilaç kullanımı ve hasta katılım payından muaf ilaç raporlarına bağlı olarak tıbbi mama reçetesi ve hastaların bilgisi dışında majistral (el yapımı karışımlı) ilaç reçetesi düzenlenerek SGK’nın toplam 1 milyon 75 bin 660,29 TL zarara uğratıldığı tespit edildi. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları gereğince bugün 4’ü kamu görevlisi olmak üzere B.B, D.G, R.T, H.Y, H.U. ve M.G isimli toplamda (6) şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki