Sığınmacıya yardım etti diye 19 bin lira ceza verildi

Sığınmacıya yardım etti diye 19 bin lira ceza verildi
12 Mart 2016, Cumartesi - 17:13

Danimarkalı çocuk hakları savunucusu Zornig ve eşi, Suriyeli sığınmacı bir aileye yardım ettikleri için insan kaçakçılığı suçlamasıyla 45 bin kron (19 bin 280 lira) para cezasına çarptırıldı.

Danimarkalı çocuk hakları savunucusu ve yazar Lisbeth Zornig ile eşine, Suriyeli bir aileyi arabalarıyla taşıdıkları, onlara evlerinde kahve ve bisküvi ikram ettikleri ve tren biletlerini aldıkları için para cezası verildi.

Danimarka'nın güneydoğusundaki Nykobing kasabasında görülen mahkemede, Zornig ile gazeteci eşi Mikael Lindholm sığınmacılara yardım ettikleri için insan kaçakçılığı suçlamasıyla hakim karşısına çıktı.

Duruşmada, Zornig'e Suriyeli bir aileyi ülkenin güneyindeki liman kasabası Rodbyhavn'dan alıp Kopenhag'a getirdiği için 22 bin 500 kron (9 bin 640 lira) para cezası verildi. Zornig'in eşi de aileyi eve alıp bisküvi ve kahve ikram ettiği, ardından da tren istasyonuna götürüp İsveç biletlerini aldığı için aynı miktarda para cezasına çarptırıldı.

“Nezaketi suç kapsamına alıyorlar” 

Zornig, duruşma sonrası yaptığı açıklamada “Bu, beni ve eşimi kullanarak -sığınmacılara yardım etmeyin- mesajı gönderen siyasi bir duruşmaydı” dedi. Karara itiraz edeceklerini söyleyen Zornig, “Kızgınım çünkü yaptığımız tek şey, diğer yüzlerce kişinin yaptığıyla aynı. Nezaketi suç kapsamına alıyorlar” diye konuştu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki