Sınır ihlali yapan uçağı TSK düşürdü

24 Kasım 2015, Salı - 11:51

Suriye sınırında bir savaş uçağı düşürüldü. Pilotlar paraşütle atlayarak kurtuldu. Türk askeri kaynaklar, sınır ihlali yapan uçağın düşürüldüğünü duyurdu. Uçağın düşme anı kameraya yansıdı.

Hava Kuvvetleri kaynakları, Türkiye-Suriye sınırında bir uçağın Suriye tarafında Türkmenlerin olduğu bölgeye düştüğünü doğruladılar. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğunu kaydetti.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA: KANITLAYABİLİRİZ

Rusya Savunma Bakanlığı, düşürülen Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini öne sürdü.

Rus haber ajansı İnterfax'a bilgi veren Rus yetkili, SU 24 tipi uçağın, Rus Hava Kuvetleri'ne ait olduğunu ve yerden açılan ateş sonucu yaklaşık 6 bin metre yükseklikte vurularak düştüğünü bildirdi. Açıklamada, "Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz" iddiasında bulunuldu.

ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Rusya, BM'ye acil bir çağrıda bulunarak hemen toplantı talep etti.

"ÇADIRLARIN ÜZERİNE DÜŞTÜ"

Savaş uçağının Türkmen bölgesindeki Yamani köyündeki Türkmen çadırlarının üzerine düştüğü de öne sürülüyor.

Düşen uçağın pilotu Türkmenlerin elinde

Hatay Yayladağı'nda bulunan CNN TÜRK muhabiri düşürülen uçaktan atlayan 2 pilottan birinin Türkmenlerin elinde olduğu iddia etti. Sabah saatlerinde yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Türkmenler 3 tepeyi ele geçirdi 4. tepe için çatışma sürüyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki