Sinsi Bir Hastalık Olan Hepatit C’ye Dikkat

Sinsi Bir Hastalık Olan Hepatit C’ye Dikkat
28 Aralık 2016, Çarşamba - 12:14

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan belirtileri anlaşılamayacak kadar sinsi seyreden Hepatit C hastalığı konusunda bilgi veriyor ve uyarıyor.

Konak Hastanesi Gebze Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Turhan yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “ Özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon olan Hepatit C, insanlara, özellikle damar içi ilaç kullanımı, steril olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri aracılığıyla, uzun süreli diş tedavileri ve kandan kana temas yoluyla geçebiliyor. Hepatit C genellikle herhangi bir belirtiye sahip değil. Bu hastalık sessiz seyreder ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde tahribata ve uzun yıllar sonra siroza sebep olabilir.  Dünyada 170-200 milyon HCV enfeksiyonlu kişi mevcut. Türkiye’de ise HCV infeksiyonlu  kişi sayısı yaklaşık 750.000’dir. Bu vatandaşlarımızın yaklaşık yarısı ise hastalığını bilmiyor.”

Türkiye’de kronik hepatitlerin üçte birinden sorumlu olan Hepatit C’nin karaciğer hücreli kanserlerin ise dörtte birinden sorumlu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Turhan, Hepatit C hastalarının diğer hepatit virüslerine karşı (Hepatit A ve Hepatit B virüsleri) bağışıklıkları yoksa mutlaka aşılanmaları gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Turan, Türkiye’de ruhsatlı ve SGK geri ödeme kapsamına kısa süre önce alınmış olan direk etkili antiviral ilaçlar ile bu hastalığın tedavisindeki başarı oranlarının hepatit C hastalığı mevcut ancak henüz siroz gelişmemiş hastalarda %100’e yakın, sirotik hastalarda ise %65’ ten fazla olduğunu da ekledi.

Özel Konak Hastaneleri Hakkında

1995 yılında İzmit'te kurulan Konak Sağlık Grubu, sahip olduğu seçkin kadrosu ile dünya standartlarında hizmet veren A Sınıfı bir hastanedir. Yatırımlarını günden güne genişleten Konak Sağlık Grubu 2013 yılında bünyesine kattığı Gebze Tıp Merkezi'ni 2015 yılında A Sınıf hastane olarak hizmete aldı. 2014 yılında hizmete giren Gölcük Aile Konak Hastanesi ile yatırımlarına devam eden Konak Sağlık Grubu, aynı yıl Adapazarı'nda bünyesine kattığı Konak Tıp Merkezi’ni ise 2016 yılında yaptığı yatırım ile açarak Bölgesinde fark yaratmıştır.

Bina yatırımlarının yanı sıra hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı, teknolojisi ve hizmet kalitesi ile yenilikler getiren Konak Sağlık Gurubu 128 Kesit BT Koroner (Sanal) Anjiyo ve Kolon Hidroterapi gibi hizmetleri de verebilmektedir. 15000 m2 kapalı alana sahip Konak Hastanesi, 2015 mart ayında hizmete giren Kocaeli'nin ilk özel Tüp Bebek Ünitesi ile sağlığın daima yanında olmaya devam ediyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki