Sır Gibi Saklanan Yerli Otomobille İlgili İp Uçları

18 Ağustos 2015, Salı - 12:17

Hükümet yerli otomobili ay sonu görücüye çıkaracak. Proje başından beri sır gibi saklanıyor. Ancak bazı ipuçları otomobilin yapısını ve kim tarafından yapıldığını ele verdi.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak 2011'de ilk olarak TÜSİAD Genel Kurulu'nda dile getirdiği ve hükümetin 2023 programı içindeki en önemli hedeflerden biri olan 'Yüzde 100 Türk malı otomobil üretimi'nin son4.5 yıldır artık insanların duymaktan sıkıldığı ve birçok firmanın 'PR' çalışmalarının ötesine geçemediği bir konu olduğu aşikar.

'Yerli oto' gündeme gelme, basında geniş yer alma adına önemli bir koz oldu ama sadece bununla sınırlı kaldı. 4.5 yıl içinde benim sayabildiğim 20'ye yakın 'İlk yerli oto' haberi çeşitli yayın organlarında yer aldı. İstanbul'dan Ankara'ya, Ağrı'dan Sivas'a kadar birçok girişimci 'yerli oto' yaptığını açıkladı. Tümünün emeğine saygı gösteriyor, başarılı olmalarını temenni ediyorum. Ama inanın 'yerli marka' yaratmak bugünkü koşullarda hem bu kadar kolay değil hem de ihtiyaç değil. Bunun için ciddi Ar-Ge'nizin, ciddi paranızın (OSD rakamı 2 milyar dolar açıkladı. Bugünkü kurla 5.6 milyar TL) ciddi altyapınızın, ciddi üretim tesisinizin ve en önemlisi de dünyada ciddi pazarlama gücünüzün olması gerekiyor. Bunları yaptınız diyelim kime satacaksınız ve nasıl rekabet edeceksiniz.

DEVLER BOŞ DURMADI

Hatırlayın, 2011-2012 yıllarında Türkiye'de üretimi olan dünya otomotiv devleri Fiat, Renault, Hyundai ve Toyota, Hükümetin 'yerli otomobil' projesine girebileceklerinin mesajını net olarak vermişti. Ama istenen koşullar, yerlilik oranları ve destekler belli olmadığı için bu mesajlar sadece sözde kalmış, kimse de haklı olarak düğmeye basmamıştı. Mevcut yatırımı olan markalar kendi işlerine odaklanıp, son 4 yıl içinde çok ciddi şekilde hem de yerlilik oranını artırarak büyüdüler.

ADIM ADIM İPUÇLARI

1) Yerli oto projesinin muhtemel ortakları arasında TÜBİTAK'la birlikte Malezyalı Proton, BMC ve İngiliz tasarım firması Frezer-Nash'ın yer aldığı iddia ediliyor. Bunları bir çok yerden teyit ettim ve aynı isimler karşıma çıktı.
2) Bu 4 ortağın, yaklaşık 3 yıl önce iflas edip, Çinlilerin bünyesine giren İsveçli Saab'ın geçtiğimiz yıl 9-3 modeli üzerinde geliştirdiği elektrikli araç prototipi üzerinde çalıştıkları söyleniyor. Hatta bir iddiaya göre Saab'ın üretim hattını da Türkiye'de kurmak için çalışma yaptıkları söyleniyor.
3) 4 ortaklı grubun halen zorda olan Saab'ı alarak yerlihibrit ve sonrasında elektrikli aracı tanıtmak üzere çalıştığı da iddia ediliyor. Ortaklık yapısı hakkında ise herhangi bir ipucu yok. 'Saab' detayını Hürriyet Ankara Bürosu muhabirlerinden Erdinç Çelikkan, TÜBİTAK'a sordu. Ne hayır ne de evet dediler. Yani sessiz kaldılar. Bunun ne anlama geldiği aslında ortada.
4) Bakan Fikri Işık'ın kısa zamanda açıklayacağız dediği araçlardan 4 tanesi şu anda TÜBİTAK'ın İzmit tesislerinde test ediliyor. Sadece mevcut araç ve teknolojisi üzerinde inceleme yapan TÜBİTAK'tan 'proje sıfırdan geliştiriliyor' gibi göstermesi istendiği de iddia ediliyor.
5) Aselsan'ın da bu işin içine çekilmeye çalışıldığı ancak kurumun hem kendi geliştirdiği bir teknoloji olmaması hem de eski bir teknoloji olması nedeniyle buna dahil olmak istemediği de gelen haberler arasında. Yapılan incelemeler sonucunda Aselsan ve TÜBİTAK'ta bazı yetkililerin bunun gerçek anlamda yerli otomobil olarak anılamayacağını söyledikleri de belirtiliyor. Ama bunların sadece projeye yakın kulislerde konuşulan iddialar olduğunun altını çizmem lazım.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki