Sirki protesto ettiler

03 Mart 2015, Salı - 11:45

Kocaeli Hayvan Hakları Savunucuları Gebze Center önünde kurulu sirki protesto etti.

Açıklama yapan hayvanseverler, “Hayvanların yeri müebbet hüküm giymiş birer tutsak haline getirildikleri sirkler değil ailelerinin yanıdır, doğal yaşam alanlarıdır. Yılanların, kaplanların, maymunların, aslanların ve saymakla bitmeyecek birçok vahşi canlının yeri ormanlardır”.

Kocaeli Hayvan Hakları Savunucuları Gebze’de ve ülkemizde yaşanan hayvan katliamlarının önüne geçmek ve hayvanlara yapılan işkenceleri önlemek için Gebze Center önünde kurulu sirk çadırı önünde basın açıklaması yaptı. Kocaeli Hayvan Hakları Savunucuları tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:  “Hayvanlara işkenceler etmek, yeri doğa olan canlıları sirklere hapsetmek, onları birer ticaret eşyası olarak pazarlamak, canlılar üzerinden rant sağlamak birer suçtur.  Sirkler hayvanlara yapılan zorbalıklar, zorlamalar ve tutsaklıklar nedeniyle birer işkence merkezidir. İşkenceye, sömürüye, tutsaklığa ve hayvan bedeni üzerinden rant sağlayan ticarethanelerin çıkarlarına ortak olmamak gerekir. Hayvanların yeri müebbet hüküm giymiş birer tutsak haline getirildikleri sirkler değil ailelerinin yanıdır, doğal yaşam alanlarıdır. Yılanların, kaplanların, maymunların, aslanların ve saymakla bitmeyecek birçok vahşi canlının yeri ormanlardır. 

DOĞADAN KOPARMAYA HAKKARI YOK

Hiç kimsenin, hiçbir nedenle onları doğalarından, ailelerinden koparmaya hakları yoktur. Bolivya, Yunanistan, Kosta Rika, Avusturya, Singapur, Finlandiya, Hindistan, Portekiz, Hırvatistan, İsrail, İsveç, Macaristan, İrlanda, Panama gibi ülkeler Hayvan Hakları Evrensel bildirgesinde yer alan ve “Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır “ diyen 10. maddesi uyarınca sirklerde hayvan kullanılmasını yasaklamıştır. Türkiye’nin de en kısa süre içinde bu ülkeler arasında yerini alması dileğiyle, bırakalım hayvanlar kafeslerde acı çekerek değil ait oldukları doğada huzur içinde yaşasınlar”.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki