Sirmen, 166 oyla 118’inci oldu

19 Ocak 2016, Salı - 14:02

CHP’de sonucu büyük bir merakla beklenen büyük kurultay geçtiğimiz hafta sonunda yapıldı.

Kurultayın ilk gününde mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu seçilirken, ikinci günde ise PM ve YDK seçimleri yapıldı. İlimizden PM’ye sadece Haydar Akar girebildi.

SİRMEN 118. OLABİLDİ

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP eski Milletvekili Sefa Sirmen’i Parti Meclisi’ne önerdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sirmen’i anahtar listeye almadı. Sirmen, Muharrem İnce’nin anahtar listesinde yer aldı ancak sandıktan beklediği sonucu alamadı. 462 adayın yarıştığı Parti Meclisi seçiminde Sirmen, 166 delegenin oyunu alarak ancak 118’nci sırada kendini yer bulabildi. PM’de aday olan Halit Toraman da Fikri Sağlar’ın listesinde yer alırken 288 oy olarak 65. sıraya kadar yükselebildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 35. olağan kurultayı geçtiğimiz hafta sonunda Ankara’da gerçekleşti. İlk gün genel başkanlık seçiminin yapıldığı kurultayda tek aday olan mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden başkan seçildi. İkinci gününde ise tüzük kurultayı gerçekleştirildi ve Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) için oy kullanma işlemi gerçekleştirildi.

HAYDAR AKAR, 32. OLDU

175’i doğal, bin 275 delegenin oy kullandığı seçimde 462 isim PM, 103 isim ise YDK üyesi olmak için yarıştı. 19 saat süren çalışmada bin 228 delege oy kullandı. 151 oyun geçersiz sayıldığı seçimde 60 kişilik Parti Meclisi (PM) üyeleri belirlendi. İl başkanı Cengiz Sarıbay’ın PM için önerdiği beş isimden biri olan Milletvekili Haydar Akar, seçimde 342 oyla PM listesinin 32. sırasında yerini aldı.

VEKİLLERE TEŞEKKÜR ETTİ

PM’ye girmesinin ardından konu hakkında gazetemize bir açıklama yapan Milletvekili Haydar Akar, “PM adayı olarak ben yer aldım, ancak milletvekili arkadaşlarım Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan de beni desteklediler. İkisine de bu nedenle teşekkür etmek istiyorum. Biz zaten en başından beri çalışmalarımızı birlikte ve dayanışma içerisinde götürüyoruz” dedi.

“KOCAELİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Vekil arkadaşları ile bundan sonraki dönemde de çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Akar, “Parti Meclisi’ne girmem için hem milletvekili arkadaşlarım hem örgüt mensuplarımız emek verdi. Böyle bir temsilin olması Kocaeli için çok önemliydi ve bunu başardık. Bu ismin kim olduğu önemli değildi. Ben olmayabilirdim, ancak mutlaka birinin olması gerekirdi” diye konuştu.

“EN İYİ ŞEKİLDE ÇALIŞACAĞIM”

PM’de Kocaeli’yi temsil edecek olmanın kendisi için onur olduğunu dile getiren Akar, şöyle konuştu. “Bu durum benim için büyük bir onur ve aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Partimde CHP tabanı ve ülkem için daha fazla sorumlulukla çalışmaya devam edeceğim. Kocaeli’yi en iyi şekilde temsil etmek, partimizin sorunlarını çözüme kavuşturmak ve ülkemize bir şeyler katabilmek için en iyi şekilde çalışacağım.” Akar, bundan sonraki süreçte Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirlenen 60 PM üyesi içerisinden birlikte çalışacağı başkan yardımcılarını ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini seçeceğini ve çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

KOCAELİ’DEN 10 İSİM ADAY OLDU

PM üyeliği için CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine geçtiğimiz hafta 5 ismi önermişti. Sarıbay’ın önerdiği isimler Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, eski milletvekilleri Sefa Sirmen ve Mehmet Hilal Kaplan, mevcut PM Üyesi Halit Toraman ve eski milletvekili adaylarından Saide Arslan olmuştu. Bunun yanında Kadın Kolları MYK Üyesi Hamiyet Göksu, eski il yöneticisi Selda Mican, milletvekili adayı Utkan Güneş, milletvekili adayı Cuma Karavar, Niyazi Karakurt PM’ye aday olarak yer alırken eski milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ise adaylıktan son anda vazgeçmişti.

EN FAZLA OY BÖKE’NİN

Seçimlerde en fazla oyu ise Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke aldı. 691 oy alan Böke’yi 603 oyla eski milletvekili ve genel başkan başdanışmanlarından Erdal Aksünger, 595 oyla Mersin Milletvekili Fikri Sağlar takip etti. CHP tüzüğüne göre PM listesi kadın ve gençlik kotasına göre son halini alacak. Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndaki 8 üye de PM'ye direkt dahil olacak. Platformda yine Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesinde yer alamayan Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer 857 oyla listeye girmeyi başaran isim oldu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki