SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

07 Şubat 2016, Pazar - 14:46

Kocaeli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, havaların soğumasıyla birlikte artan soba zehirlenmeleri ve hava kirliliğine karşı kapsamlı bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı

 

Kocaeli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte artan soba zehirlenmeleri üzerine kapsamlı bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı. Her yıl yüzlerce kişinin karbon monoksit gazından zehirlendiğine ve ölüm sayısının arttığına dikkat çeken müdürlük, ölümlerin çoğunun fosil yakıtların sobada kullanımının bilinmemesi ve ufak tefek ihmallerden kaynaklandığı kaydedildi. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, zehirlenme olaylarında sobanın yüzde 63, şofbenin yüzde 30 ve doğalgazın yüzde 7 paya sahip olduğunu bildirdi.

 

PORTAKAL RENGİ ALEV TEHLİKELİ

Müdürlükten gelen açıklamada, karbon monoksitin renksiz, kokusuz ve tatsız, havadan hafif ve çok küçük oranlarda bile zehirleyici olduğunu kaydetti. Açıklamada, alev rengine bakarak yanmanın tehlikeli olup olmadığının anlaşılabileceği belirtildi. Açıklamada, “Mavi alev rengi genellikle tam yanmayı, portakal alev rengi eksik yanmayı ve karbon monoksit oluşumunu, sarı renkli alev ise ısıtıcının hiç yakılmamasını ifade eder” denildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü, karbon monoksitin en önemli hava kirleticilerinden olduğu ifade edildi.

 

OTOMOBİL UYARISI

Açıklamada araçların egzoz gazının da zehirleyici etkisi olduğuna dikkat çekilerek, “Karbon monoksit gazı solunduğunda, özellikle yoğun trafiğin olduğu kavşaklar ve park alanları ile araba tamirhaneleri gibi kapalı ve iyi havalandırılmayan iş ortamlarında çalışanlarda zararlı etkilere sahiptir. Zehirlenmeye yol açan dışsal karbon monoksit, otomobillerin egzoz dumanlarından, iyi çalışmayan ısıtma sistemlerinden ve duman solumadan kaynaklanır. Otomobillerden kaynaklanan CO bağlı kaza sonucu ölüm oranı soğuk bölgelerde daha yüksektir ve kış aylarında doruk yapar. Bazı ölümler benzinle işleyen jeneratörlerin iyi havalandırılmamasına bağlıdır” bilgisine yer verildi.

 

SOBALARA DİKKAT

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, karbon monoksit zehirlenmesinin hiç farkına varılmadan oluştuğuna dikkat çekerek, “Hafif baş ağrısından, komaya, felce ve ölüme kadar giden ciddi sonuçları vardır. Bu yüzden havalandırması olmayan yerlerde açıkta ateş yakılmaması, soba kullanılırken boru ve baca temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. En önemli tedbir ise gece yatarken sobayı açık bırakmamaktır. Karbon monoksit zehirlenmesinin belirtileri: sersemlik, bas dönmesi, bas ağrısı, bulantı-kusma, bilinç düzeyinde bulanıklık, solunum sıkıntısı, görme bozukluğu şeklinde sıralanabilir. Bu belirtileri gösteren biri derhal açık havaya çıkartılmalıdır. Gerekirse yapay solunum yaptırılmalı, eğer varsa oksijen verilmelidir” denildi.

 

ŞOFBENE DİKKAT

Banyoda meydana gelen şofben zehirlenmelerinin havalandırmanın iyi yapılmaması olduğuna dikkat çeken İl Halk Sağlığı Müdürlüğü açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Şofben veya gazdan zehirlenmenin nedeni gazın yanması sırasında banyo odasına taze hava girişinin sağlanmamasıdır. Banyodaki oksijenin azalması ve yanmasının devam etmesiyle ortamda zehirli karbon monoksit gazı oluşmaya başlar. Baca bağlantısı yoksa/iyi değilse yanma sonucu oluşan CO gazı ortama yayılarak zehirlenmeye neden olur. Pilot emniyet sistemi olmalıdır. Baca bağlantılı şofbenler kullanılmalıdır. Şofbenler veya kombiler hava akımı fazla olan yerlere konulmalıdır.”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki