Bir süredir tüm yurtta olduğu gibi Gebze Bölgesini de etkisi alan soğuk ve yağışlı hava hastalıklara davetiye çıkardı. Sağlık Ocağı ve hastanelerde Kış hastalıkları şikayetiyle başvuran kişilerin sayısının binleri geçtiği ifade edilirken, uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaları konularında uyardı

Tüm yurtta etkili olan, soğuk ve sert hava, Gebze Bölgesi’nde hayatı olumsuz etkiledi. Geç gelmesine rağmen, oldukça etkili olan Kış mevsimi, Gebze Bölgesi’nde bir çok hastalığa davetiye çıkardı. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle ve boğaz ağrılarıyla hastanelere ve Sağlık Ocaklarına başvuran kişilerin sayısında son günlerde büyük bir artış gözleniyor. Kış hastalıkları olan bilinen bu vakalarda tedavi için başvuran vatandaşların yoğunluğu, “Salgın mı var?” sorularına da neden oldu. Bununla birlikte 17 Ocak’ta Okulların yarı yıl tatiline girecek olmasıyla, vakalarda artış endişesi yaşanıyor.

KIŞ HASTALIKLARI’NDA ARTIŞ VAR

Gebze Bölgesi’nde hizmet veren ve donanımlarıyla göz dolduran fatih Devlet Hastanesi ve Farabi Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde günlük muayenenin Acil ve poliklinik bölümlerinde tüm branşlar dahil edildiğinde 5 bin kişiye ulaştığı öğrenildi. Bununla birlikte özel hastaneler ve Sağlık Ocakları da ağırlıklı olarak Kış hastalıkları şikayetleriyle gelen vatandaşlarla dolmuş durumda. Üşütme ve soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen Grip, Nezle, Bronşit, Faranjit, Boğaz ve bademcik Ağrıları son günlerde giderek artış gösterdi.

UZMANLAR UYARIYOR

Soğuk algınlığı ve kış hastalıklarına karşı Sağlık Uzmanları, vatandaşlara dikkatli olmaları konularında uyarılarda bulundu. Bakteri ve virüslerin soğuk havalarla birlikte yayıldığına dikkati çeken uzmanlar, Oldukça yaygın olan grip hastalığının ilk başta boğaz ağrısı ve kuru öksürük ile başladığını belirterek önemsenmediğinde bu durumun yüksek ateş, kas, bel ve sırt ağrısına neden olduğunu vurguluyor.  Uzmanlar bronşit hastalığına kolay yakalanıldığı için buna dikkat edilmesi gerektiğini söylerken vücut direncini kıran rüzgarlı ve rutubetli yerlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Sancı, ateş ve öksürükle kendini gösteren zatürre hastalığının da tehlikeli bir akciğer hastalığı olduğunu söyleyen uzmanlar, bu hastalığa virüs, bakteri vs. sonucu iltihaplanmaların neden olduğunu ekliyor.