“Soğuk hava değil kalabalık hasta ediyor”

15 Aralık 2015, Salı - 14:58

Kocaeli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şahin, nezle ve gribin asıl nedeninin soğuk hava değil, insanların kalabalık ortamlarda birbirlerine bulaştırdıkları “virüsler” olduğunu söyledi. Nezle ve grip başta olmak üzere tüm hastalıkların vatandaşlarca üşütmeye bağlandığı fakat gerçekte böyle olmadığını belirten Kocaeli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Şahin, "Nezle ve gribin kış aylarında artmasının nedeni, soğuk havada insanların üşütmesi değil, vakitlerini kalabalık yerlerde geçirerek bol bol virüs alışverişinde bulunmalarıdır. Bazı kurallara uyulur ise kış aylarında da nezle ve grip salgınları yaşanmayabilir" dedi.

 “SOĞUK HAVADAN ENDİŞE ETMEYİN”

Şahin, insanların tüm hastalıkları üşütmeye bağladığını vurgulayarak, "İnsanlar tarafından tüm organların üşüdüğü düşünülüyor. Oysa ki, insanların iç organları asla soğuktan etkilenmez. Donma durumu hariç insan bedenin sıcaklığı hiçbir zaman 36.5 derecenin altına düşmez. Kısacası hava sıcaklığı eksi kaç derece olur ise olsun mide, böbrek, akciğer gibi organlarımız üşümez. Havaların soğumasından dolayı endişe edilmemeli. Soğuk havanın hastalıklar üzerinde sanıldığı kadar etkisi yok. Mevsime uygun giyinilmesi yeterli. Yaşlılar ve bebeklerin çevre sıcaklığına uyum gösterme yetenekleri daha sınırlı. Bu nedenle de soğuk havada dışarı çıkarken yaşlı ve bebeklerin korunmaya daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Genç ve sağlıklı insanların soğuklardan çekinmesine gerek yok." dedi.

“SOĞUK HAVA HASTA ETMEZ”

Hava ne kadar soğuk olursa olsun, insanların diğer bir insandan virüs almadıkça kesinlikle nezle ve gribe yakalanmayacağına işaret eden Şahin "Havaların soğuması, çevre sıcaklığının düşmesi bakterilerin-virüslerin üremesini yavaşlatır ve ömrünü kısaltır. Bu nedenle kış aylarında virüslerin hastalık oluşturması aslında daha zordur. Bu tür hastalıkların bu mevsimde daha az görülmesi gerekir ancak soğuk aylarda nezle ve grip daha çok görünüyor. Çünkü soğuk aylarda her yaştan insanın zamanının büyük kısmını okul, kafe, otobüs ve minibüs gibi kapalı mekanlarda geçirmesi virüsün yayılmasını etkiliyor" dedi.

“İYİLEŞMEDEN EVİNİZDEN ÇIKMAYIN”

Kışın ortam havalandırmasının genellikle yapılmadığını, böylece havadaki bakteri ve virüslerin yoğunluğunun en üst düzeye çıktığını belirten Şahin, "Nezle veya grip geçirenler okula, işe, kalabalık yerlere gitmemeli, toplu taşıma araçlarına binmemeli, kısacası evden çıkmamalıdır. Tokalaşmak ve öpüşmek, virüslerin insandan insana geçmesi ve hastalığın yayılmasına neden olan en önemli sebeplerden biridir. Özellikle hasta kimselerle temastan sonra ellerimizi burnumuza dokunmadan önce mutlaka sabunla yıkamalıyız. Sevdiklerine, çocuklarına ve yaşlılara hastalık bulaştırmak istemeyenler bu kurallara evlerinde de uymalıdır. İyileşinceye dek maskeyle dolaşmalıdır. Soğuktan korkulmamalı, bulunduğumuz yerler bol bol havalandırılmalıdır" dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki