SON SÖZÜ SEÇMEN SÖYLEDİ

08 Haziran 2015, Pazartesi - 16:12

20 parti ve 165 bağımsız adayın yarıştığı seçim sonuçları şöyle; AK Parti yüzde 40.86 alırken CHP 24.96, MHP 16.29 alırken herkesin merakla beklediği HDP ise yüzde 13.12 alarak barajı aştı. 

Kocaeli genelinde ise HDP yüzde 7.66 alarak 1 milletvekili çıkardı. AK Parti yüzde 46.38 ile 6 milletvekili, CHP 24.24 ile 3 milletvekili, MHP ise 15.20 ile 1 milletvekili çıkardı. Buna göre AK Parti’den Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz ve Cemalettin Kaflı TBMM’ye giderken, CHP’den Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan seçildi. MHP ise Saffet Sancaklı, HDP ise A.Haydar Konca’yı meclise göndermeyi başardı. 

KOALİSYON VE HÜKÜMET SENARYOLARI

Seçmenin seçimlerde hiç bir partiye, kendi milletvekili sayısıyla tek başına iktidar olma imkanı vermemesi hükümet senaryolarını kritik hale getirdi. AK Parti tek başına ve kendi milletvekili sayısı ile iktidar olamaması yine tek başına hükümet kurma ihtimali sadece diğer üç partiden destek alması halinde mümkün. 

BU ARİTMETİKTEN BAŞKANLIK SİSTEMİ ÇIKAR MI?

Seçim öncesinde AK Parti'nin seçim meydanlarında zaman zaman güçlü bir şekilde seslendirdiği başkanlık sistemi modelinin mevcut siyasi aritmetikle nasıl etkileneceği de en büyük merak konularından biri. Başkanlık sistemine geçilmesi ancak Anayasa değişikliği ile mümkün. Bir Anayasa değişikliğinin, yani özetle başkanlık sisteminin referanduma götürülebilmesi veya onaylanarak yürürlüğe girmesi için gereken oy sayısı ise 367. Eğer CHP, MHP ve HDP'nin başkanlık sistemi konusundaki tavırları değişmezse başkanlık sistemi için gerekli Anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edilmesi mümkün görünmüyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki