Sungurlu Barajı’na İtiraz!

Sungurlu Barajı’na İtiraz!
04 Mart 2016, Cuma - 13:38

Kandıra'da yapılması planlanan Sungurlu Barajı için köy halkı ve muhtarlar ÇED olur raporu çıkmaması için Valilik’e itiraz dilekçesi verdi.

 

Kandıra'nın Akçaova ve Teksen köylerine yapılması planlanan Sungurlu Barajı'na ilişkin ÇED olur raporu çıkmaması için köy halkı ve Muhtarlar Valiliğe itiraz dilekçesi dilekçe verdi. Bilindiği gibi 2040 yılında İstabulun Su ihtiyacını karşılamak için yapılması planlanan Sungurlu Barajının yapım tarihi 2015 yılına çekilmişti. Barajın yapımı ile 500 hane etkilenecek 18 köy sular altında kalırken 40 köy baraj yapımından etkilenecek. Baraj yapımı için hazırlanan ÇED olur raporunun ardından raporun olur sonucu almasını istemeyen yaklaşık 100 köy halkı, Valiliğe itiraz dilekçelerini valiliğe ileterek basın açıklaması yaptı.

 

700 YILLIK YAŞAM SONLANDIRILMAK İSTENİYOR

İtiraz dilekçesi veren köylülerden Nazif Korkmaz, "İlk defa bir su sorunun çözülmesi için yeni bir su sorunu inşa ediliyor. Onlarca yıl dinmeyecek büyük bir felaketin başlangıcına gidiliyor. 700 yıldır 265 km bu havzada süren yaşam sonlandırılmak isteniyor. Mezarlardaki insanlardan bu insanların torunlarına kadar taşınmaları isteniyor. Kimseye sormadan bu yapılıyor. İnsanlık yaşamı oval ofislerde şahıslar tarafından sonlandırılamaz. İstediğimiz basit bir şey. Lütfen bu insanlara sorun. Buradaki yaşamı yok etmeyin" dedi.

 

ÇED RAPORU GERİ ALINSIN

Kandıra ilçesi Akçaova köyünden gelen Oğuz Uslu yaptığı açıklamada, “Barajların yok edeceği köylüler olarak itiraz dilekçelerimizi verdik. Esasen oradaki nüfusun ve yaşayan insanların ekonomik yaşantılarının var olma mücadelelerinin saygı duyulması ve bunu dikkate alan bir ÇED raporunun olması gerektiğini ve bu nedenle mevcut ÇED raporunun bu unsurları içermediği için geri alınmasını istiyoruz. Yaklaşık 100 adet dilekçe verdik. İstanbul için olduğu söylenen Sungurlu Barajı devletin kayıtlarına DSİ ve Orman ve Çevre Bakanlığı’nın kayıtlarına göre 2023 yılına kadar ihtiyaç olmadığı bilinen ve bütçesi olmayan bir projedir. Hükümetin yıllık 78 milyar yatırım yapması gereken para konusunda sıkıntısı varken ihtiyacı olmayan ve bütçesi olmayan bu projenin öne alınması bilinen tabirle manidardır. Biz İstanbul’un çıkar ve menfaatleri için kendi bölgemizin ve insanımız var olma mücadelesinin engellenmesine karşıyız. İtiraz dilekçelerimizi verdi bunlar dikkate alınmazsa konuyu hukuki mahkemelere götüreceğiz. Bu konuda kararlıyız” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki