Tabip Odası’nda tartışmalı kongre

Tabip Odası’nda tartışmalı kongre
24 Nisan 2016, Pazar - 11:25

Kocaeli Tabip Odası’nın başlayan genel kurulunda siyasi tartışmalar yaşandı.Eski başkanlardan Esra Yüksek’in yaptığı “Bizi PKK’lı ilan ettiler. Bu oda kirlendi” dedi. Yüksek’e yanıt veren Aykut Çelik ise akademisyenlerin bildirisine tepki gösterdi.Türk Tabipler Birliği(TBB) Kocaeli Tabip Odası’nın genel kurulu oda binasında başladı. Kongrede iki yıldır görevde bulunan Serkan Yılmaz’ın yeniden aday olmadığı kongrede başkanlık için Demokrat Hekimler Grubu aday belirleyemezken, Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı ise Aynur Karadeniz oldu.

BİN 650 ÜYE BULUNUYOR

Yapılan genel kurulla başlayan kongrede yönetim seçimi ise bugün yapılacak. Oda üyesi bin 650 kişinin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 kişilik yönetim kurulu, 8 kişilik delegasyon, 5 onur kurulu üyesi ve 3 denetleme kurulu üyesi belirlenecek. Bu arada yapılan oylama ile divan kurulu başkanlığına Erhan Uysal, katip üyeliğine ise Orhan Fındık ve Gülşen Ekingen Yıldız seçildi. Divan Başkanı Uysal, kurul öncesinde hayatını kaybeden sağlık personelini andı.

YILMAZ ÇALIŞMALARI ANLATTI

Genel kurulun ilk gününde konuşan Genel Sekreter Burhan Çağlar Usta, odanın bir etkisizleşme süreci yaşadığını, örgütlerinin demokratik bir güç merkezi olabilmesinin ise birliktelikle sağlanabileceğini söyledi. Toplantıda faaliyet raporunu sunan oda başkanı Serkan Yılmaz ise, geçen süredeki bütün çalışmaları anlattı.

ÖTEKİLEŞTİRMEKTEN KURTULMALIYIZ

Genel kuruldu Demokrat Hekimler Grubu adına konuşan Ümit Tural, hükümete yönelik eleştirilerde bulundu. Tural, “İktidarın sunduğu şuculuk buculuktan, ötekileştirmekten ve etiketlenmekten kurtulmalıyız. Akılcılığın ve bilimin sesini hep beraber daha gür çıkarmalıyız. Nitelikli ve sürekli bir tıp eğitimi sağlanmalıdır. Herkese eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunulmalıdır. Biz bu esasla seçime giriyor ve sesi daha gür çıkan bir Kocaeli Tabip Odası yaratmak istiyoruz” dedi.

“IŞIĞI YAYABİLMELİYİZ”

Çağdaş Hekimler Grubu’nun adayı olan Aynur Karadeniz de, konuşmasında şöyle konuştu: “Aktif çalışan hekim sayısı 3 bin veya üzerinde. Sorunların çözümünde odamıza sahip çıkmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. İlimizde neler yapılabileceğine sonra girmeliyiz. Hekimler bulundukları yere ışık saçan insanlardır, bu ışığı yayabilmeliyiz” dedi.

YÜKSEK’TEN İLGİNÇ SÖZLER

Bu arada kongrede konuşma yapan eski başkanlardan Esra Yüksek ise ilginç ifadeler kullandı. Yüksek, “Bu oda artık kirlendi. Odada eskiden emeğe saygı vardı. Birçoğunuz bu odaya ilk kez geliyorsunuz. Burada çalışan herkese saygı duyuyorum. Gönül ister ki herkes beraber olsun. Ama olamadık. Ben Türküm, ama bizi PKK’lı olarak adlandırmışlar. Bu salonda herkes ne kadar PKK’lıysa bizde o kadar PKK’lıyız. Biz öldürülenlerden yanayız. Bu oda büyük emeklerle yapıldı. Herkesin emeğine saygı duyun” dedi. 

AKADEMİSYENLERE TEPKİ!

Yüksek’e yanıt veren eski yöneticilerden Aykut Çelik ise şöyle konuştu: “Bu oda kirlenmedi. Şahsım olarak akademisyenlerin imzaladığı bildirgeyi imzalamadık ve reddediyoruz. HDP ve AK Parti hariç tüm partilere gittik. Emek gösteren herkese sahip çıktık. Sadece akademisyenleri mi dile getireceğiz? Bu topraklarda ölen herkes için üzülüyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki