Tarhan, “Emekliler yine mağdur olacak”

30 Temmuz 2015, Perşembe - 13:01

CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Denizbank ile imzaladığı, “emekli maaşlarının ve tıbbi malzeme bedellerinin ödenmesine” ilişkin protokolü TBMM gündemine taşıdı.

 

Tahsin Tarhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, maaş ödemeleri için ülke genelinde şube sayısı sınırlı olan bir bankanın seçilmesinin gerekçesini sordu.

 

Denizbank’ın Rus sermayesine ait bir banka olduğunu da vurgulayan Tarhan,

“Protokole göre Denizbank, İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi büyükşehirlerdeki bazı şubelerinden, kalabalığı engellemek amacıyla emeklilere hizmet vermeyecekmiş. Zaten Türkiye’de şube sayısı çok az olan bir banka seçiliyor. Var olan şubeleri de hizmet vermiyor. Emekliler çok büyük mağduriyet yaşayacak. Üstelik anlaşma yapılmadan önce kendilerini tercih eden emeklilere 400 TL promosyon veren banka, protokol imzalandıktan sonra 300 TL promosyon vereceğini açıklıyor. Bu da şarta bağlanıyor. SGK’dan açıklama bekliyoruz” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önergesinde şu soruları yöneltti. 

1) SGK emekli maaşlarını ödeyecek bankayı seçerken hangi kriterleri göz önüne almaktadır?

2) Banka tercihi yapılırken hangi usullerden yararlanılmaktadır? Bunun için ihaleye gidilmiş midir?

3) Maaş ödemelerinin yapılacağı bankalar seçilirken; Türkiye’de yaygın şube ağı bulunması, ülke genelinde çok sayıda ATM cihazına sahip olunması, personel sayısının fazla olması gibi hususlar dikkate alınmakta mıdır?

3) Denizbank ile bu protokol ne zaman yapılmıştır?

-Protokole göre kimlere ödeme yapılacaktır?

-Protokolün süresi, koşulları ile taraflarının hak ve yükümlülükleri nelerdir?

4) Şimdiye kadar maaş ve tıbbi malzeme bedellerinin ödemeleri hangi bankadan yapılmaktaydı? Önceden ödemelerin yapıldığı banka ile yapılan protokolün içeriği nasıldı?

5) Denizbank dışında başka bankalarla da, bu ödemelerin yapılmasına ilişkin bir görüşme yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi banka, hangi teklifleri sunmuştur?

6) Denizbank’ın ülke genelinde kaç şubesi bulunmaktadır?

7) 300 liralık promosyon karşılığında üç yıl boyunca banka değiştirmeme koşuluna getirilmesi, emeklilerimize baskı doğurmayacak mıdır?

8) Şimdiye kadar emeklilerimize hangi bankalar aracılığı ile maaş ödemeleri yapılmıştır? Bu bankalarla yapılan protokollerin içeriği nedir?

9) Zaten son derece düşük maaşlarla geçim sıkıntısı içinde olan emeklilerimizin yaşamını daha da zorlaştıracak böyle bir protokol yapılmasının amacı nedir?

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki