Tarhan ; “Gebze İl Olmalı”

Tarhan ; “Gebze İl Olmalı”
26 Haziran 2016, Pazar - 15:36

Cumhuriyet halk partisi Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan bir basın toplantısı düzenleyerek Gebze’nin olması gerektiğini söyledi

Tahsin Tarhan yaptığı basın toplantısında şu açıklamara yer verdi.Bilindiği gibi değişen ve gelişen dünyada, şehirler de değişiyor. Bu değişim farklı farklı ihtiyaçları doğuruyor.Gebze de bu gelişim ve değişimi en hızlı yaşayan şehirlerimizden biri. Çünkü Gebze; sanayinin, bilginin, teknolojinin, emeğin kenti….Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşanan değişimler, gelişimler ve artan ihtiyaçlar karşısında bugün Gebze, il olması gereken şehirlerin başında geliyor.Bilindiği gibi idari yapılanma içinde ilçeler, kamusal hizmetlerin belirlenmesi ve karşılanması açısından  il’e bağlıdır.Oysa Gebze;Stratejik konumu Nüfus yapısı Ekonomisi Sosyal ve kültürel ihtiyaçları Yaşam tarzı gibi konularda, bağlı olduğu il ile derin farklılıklar barındırmaktadır. Bu farklılıklar da ihtiyaçların karşılanması konusunda bazı eksiklik ve yetersizliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Darıca’da 200 bin, Çayırova’da 120 bin, Dilovası’nda 50 bin, Hereke ve Ağva’da 50 bin, Gebze merkezde ise 350 bin  civarında vatandaşımız ikamet etmektedir. Ancak bu nüfus; alınan göç, doğum oranı gibi etkenlerle her yıl hızla artmaktadır.Bunun yanında İstanbul ile çok yakın olan Gebze’de gündüz nüfusunun, ikamet eden nüfusa göre iki kat arttığı bilinmektedir. Bu da kamu hizmetlerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesini neredeyse imkansız kılmaktadır.Kaymakamlık elinde bulunan olanaklar çerçevesinde yetersiz kalmakta, bu da halkımızı mağdur etmektedir.Gebze’nin bir diğer özelliği; herkesin bildiği gibi sanayi şehri olmasıdır. Türkiye’nin en önemli Organize Sanayi Bölgeleri’nin bulunduğu şehrimizde; Gebze Organize Sanayi Bölgelerinin konum itibariyle; İstanbul’a, Sabiha Gökçen Hava Limanı’na ve Derince Limanı’na olan yakınlığı pek çok avantajı beraberinde getirmektedir.Yetişmiş insan gücü, ulaşım kolaylığı ve pazara yakınlık gibi bu etkenler önemli bir istihdam alanı olmasını sağlamaktadır.Ancak şunu da belirtmek gerekir ki; Gebze bu avantajları ile ekonomiye, sanayiye sunduğu katkının karşılığını alamamaktadır.  Gebze’de bulunan pek çok fabrikanın merkezinin İstanbul’da olması da hak edilen payın alınmamasında önemli bir etkendir.Gebze sanayisi ile ön plana çıktığı kadar bilimsel ve teknolojik çalışmaların da merkezi durumundadır. Bu konuda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, bünyesindeki pek çok enstitü ile hizmet vermektedir.İlköğretim, lise ve üniversite kademelerinde eğitim ve öğretimin yapıldığı şehrimizin, yaşam standartlarının yükseltilmesi, ekonomiye sunduğu katkının karşılığını alabilmesi, kamu hizmetlerinin yurttaşlarımıza eksiksiz bir şekilde verilebilmesi için mevcut alt yapı kurumları değerlendirilmeli, yıllardır sabırla bekleyen Gebze’nin bir an önce il olması gerekmektedir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak Gebze’nin il olması için hazırladığımız kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduk.  Daha verimli, daha güzel, daha yaşanabilir bir Gebze için teklifimize de başta siyasiler olmak üzere herkesten destek bekliyoruz.Dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki