Tarhan: Sendika Geriye Doğru Gidiyor

Tarhan: Sendika Geriye Doğru Gidiyor
20 Haziran 2016, Pazartesi - 13:39

Gebze OSB’de bulunan Avon deposunda çalışan sekiz işçi Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası’na (DGS-Sen) üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı.

İşçiler 23 Mayıs günü depo önünde basın açıklaması yaparak direnişe başladı. CHP'liler işten atılan işçileri ziyaret etti. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve Fatma Kaplan Hürriyet’e CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, ilçe kadın kolları başkanı Arzu Çakmak Pehlevan, CHP Gebze belediyesi meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri ile partililer de eşlik etti.

TARHAN: SENDİKA GERİYE DOĞRU GİDİYOR
Fabrika önünde direnişte bulunan işçileri ziyaret eden CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ve Fatma Kaplan Hürriyet ilk olarak işçilerden yaşanan süreçle ilgili olarak bilgi aldılar. İşçileri yaptıkları mücadeleden dolayı işçileri kutladığını ifade ederek konuşmasına başlayan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan şunları söyledi; "Sosyal haklarınızın ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi anlamında bir mücadele veriyorsunuz. Bu sorun sadece buradaki işyerindeki değil Türkiye’nin bir sorunu. Taşeron sistemin kaldırılması ile ilgili tüm siyasi partiler kaldıracağını söylüyor. Ancak bir türlü kaldırılmadı.
İktidar partisi taşeron sistemi kaldıracağını sözünü vermesini rağmen özel istihdam büroları kurdurarak işçilerin haklarında olmaması gerek bir durum yaptı. Bu iktidar sendikal örgütlülüğü yok etmek için elinden geleni yapıyor. Sendikal örgütlenme nasıl geriye gidiyorsa siyaset de geriye doğru gidiyor. Çünkü siyasetin beslendiği kaynaklar STK’lar ve emek kaynaklarıdır. Sendikal örgütlülüğü yok edince siyasette çöker. O nedenle siyaset bugün halkın gerisinde kalmış. Siz burada sadece kendiniz içi değil, bütün emekçiler için mücadele ediyorsunuz. O anlamda sizleri kutluyorum. Bu mücadelenizde sizlere başarılar diliyorum. Bizlerde beklediğiniz veya ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmaya hazırız."
HÜRRİYET: SİZLERİN YANINDAYIZ
Tarhan’ın ardından konuşan Fatma Kaplan Hürriyet ise, "Bugün burada sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek için bulunuyoruz. Sizlerle işverenin bir araya gelerek uzlaşılması anlamında elimizden geleni yapmak istiyoruz. Eğer siz arzu ederseniz işverenle bir araya getirme veya taleplerinizi iletme noktasında aracı olabiliriz" dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki