Tarhan, Uçuşlardaki Rötar Çilesi Son Verin!

03 Eylül 2015, Perşembe - 13:42

CHP’li Tahsin Tarhan, uzun saatler boyunca havalimanında bekleyen yolcuların çilesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; “Özellikle son dönemde, İstanbul’un Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında yaşanan rötarlar çok sayıda insanımızı mağdur etmektedir. Bu konuda bize çok fazla şikayet geliyor. Yaşanan rötarların nedeni ile ilgili olarak da doyurucu bir açıklama yapılmıyor.” dedi.

Sefer planlamalarında da sorunlar yaşandığına dair şikayetler de aldığını söyleyen Tahsin Tarhan; “Bu planlama sorunu hava trafiğine de yansıyor. İniş için bekleyen uçak sayısının fazla olması kaza riskini arttırıyor. Ancak bir yandan da özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kapasitesinin altında çalıştığı belirtiliyor. Demek ki planlamada bir sorun yaşanıyor. Bu nedenle konuyla ilgili bir açıklama yapılması gerekiyor.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından yanıtlandırılması istemi ile verdiği soru önergesinde Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan şu soruların yanıtlanmasını istedi:

-Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından gerçekleştirilen günlük sefer sayısı kaçtır?

-Bu sefer sayısı havalimanlarının kapasitesinin üstünde midir?

-Son 1 ay içinde her iki havalimanında kaç uçuşta rötar yaşanmıştır?

-Bu rötarların sebebi nedir?

-Söz konusu rötarlarla ilgili olarak Bakanlığınıza bağlı Devlet Hava meydanları  İşletme Müdürlüğü’ne kaç kişi şikayette bulunmuştur?

-Sabiha Gökçen Havalimanında trafik akışını hızlandırmak için paralel pist yapımında ihaleye çıkıldığı ve bir şirketin itirazı nedeni ile projede gecikme yaşandığı ifade edilmektedir.

-Paralel pist yapımında son durum nedir?

-Yaz aylarında, dini bayramlarda ve resmi tatillerde yaşanması muhtemel yoğunluk nedeni ile uçuşlarda rötar olmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alındıysa bu önlemler nelerdir?

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki