Tarih Koridoru’nda büyük ilerleme

Tarih Koridoru’nda büyük ilerleme
22 Haziran 2016, Çarşamba - 12:31

İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getirmesi planlanan ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük projelerinden bir olan Tarih Koridoru Projesi’nde büyük ilerleme sağlandı

İzmit'i tarih ve turizm kenti yapma hedefi ile başlanan, İzmit'in kültürel ve tarihi mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen Tarih Koridoru Projesi devam ediyor. Bu kapsamda Kapanca Sokak'ta tarihi konakların ve evlerin kamulaştırma süreci ile alt yapı ve yol düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kapanca Sokak'ta bulunan 8 adet bina ve arsa istimlak edilmişti. Projenin birinci etabında ilk olarak saat kulesi, Atatürk heykeli ve yakın çevresinin düzenlenmesi ile yapay şelale inşa edilmesini kapsayan “Kültür Tepesi” hizmete girdi. Şimdiye kadar 25 milyon lira harcanan proje kapsamında bölgedeki 30 konak, 10 çeşme, 5 sarnıç restore edildi. Bölge'nin önümüzdeki yıl turizme açılması hedefleniyor.

ONARIM İŞLERİ YAPILDI
İzmit Belediyesi mülkiyetinde bulunan Elbeyoğlu Konağı'nın yapım işlemlerine 2012 yılı Haziran ayı içerisinde başlanmıştı. İhale bedeli 139 bin TL olan tarihi, tescilli sivil mimarlık örneği olan konakta, çürüyen ahşap taşıyıcıları değiştirildi. Çatı onarımı, sıva yenilemesi, tavan ve ahşap yer döşemeleri, balkon korkulukları, merdivenleri ve gömme dolapları aslına uygun olarak yenilenen Elbeyoğlu Konağı'nın çalışmaları 300 günde tamamlanmıştı. Toplam maliyeti 160 bin TL olan binanın projeleri Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nce onaylanan şekliyle tamamlandı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Belediyenin proje kapsamında hedefinin 2011 yılı sonunda istimlak edilen parsellerdeki binaların restorasyonunu bitirmek ve sağlamlaştırma uygulamasına başlamak olduğu belirtilmiş ve istimlak edilen 8 parselden 2 tanesini İl Özel İdaresi, 2 tanesini TOKİ tarafından restore edileceği duyurulmuş, 1. Etap çalışmalarında da 2 binanın istimlakı tamamlanıp, kurul onaylarının alınmasından sonra Akçakoca Meydan Düzenleme Projesinin yapımına başlandı. Öte yandan Gençlik Merkezi olarak düşünülen Orta Hamam ve Pertevpaşa Hamamı'nda çalışmalar devam ediyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki