Tavşancıl’da tarihi evler restore ediliyor

10 Eylül 2015, Perşembe - 14:19

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar yaptığı açıklamada “ Tarihi evlerin restorasyonu çalışmaları neticelendiğinde Tavşancıl’ımız bu alanda şaha kalkacaktır.  Restore edilen binalar ile çevre düzenlenmesinin tamamlanması yöre kültürünün tanıtılması  ve turizm açısından önemlidir” dedi.

Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi ve Dilovası Belediyesinin iş birliğiyle Tavşancıl’da zamanla yapı özelliği bozulmaya yüz tutmuş tarihi yapıları bir bir restore ediyor. Aslın uygun olarak restore edilen yapılar kente kazandırılarak tarihin içinde yenilenmiş olarak tekrar yerini alıyorlar.

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, ilçedeki kültür ve tarihi mirasa sahip çıkmak için Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yapılan çalışmaların önemli bir noktaya geldiğine değinerek “Aslına uygun olarak inşa edilen tarihi evlerin yapı kalıntısının sökümü yapıldıktan sonra taş malzeme yeniden kullanım için azami önem gösterilmektedir. Tarihi evlerdeki Parsel yıkıntı ve molozdan temizlendikten sonra rekonstrüksiyon projesinde önerilen kotlara getirilerek aslına uygun bina temelleri radye olarak yapılan yapının büyük bir kısmını ahşap elemanlar oluşturuyor.  Yapılan tüm restorasyon işlerinde binaların kapı, pencere doğramalarında, merdiven, tavan kaplaması 1. kat döşemesi ve  dış cephesinde ahşap malzeme kullanılmaktatır” dedi.

Başkan Toltar daha sonra şöyle devam etti “Bir plan dâhilinde yapılan çalışmalar neticelendiğinde Tavşancıl’ımız tarih bu alanda şaha kalkacaktır.  Restore edilen binalar ile çevre düzenlenmesinin  tamamlanması  yöre kültürünün tanıtılması  ve turizm açısından önemlidir” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki