Terör Konusunda Uzmanlar Uyardı: Bunlara Dikkat Edin...

Terör Konusunda Uzmanlar Uyardı: Bunlara Dikkat Edin...
20 Mart 2016, Pazar - 14:51

Terör olayları, art arda patlayan bombalar vatandaşları gittikçe büyüyen panik ortamına sürüklerken uzmanlar ise dikkat edilmesi konular hakkında uyarılarda bulundu

Vatandaşların bu süreçte dikkat etmesi için önerilerde bulunan yetkililer, şüphe edilecek durumları gözler önüne serdi. Yetkililer, bu süreçte, kabalık ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirterek, vatandaşların çevrelerindeki araçlara, paket ve çantalara, farklı hareketlerde bulunan insanlara karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

 

HEYECANLI VE ENDİŞELİ TAVIRLAR

Emniyet yetkililerinin dikkat edilmesini istediği en önemli konu da şüpheli şahıslar. Terör veya asayiş olaylarında şüpheli şahıslar benzer tepkiler verebilir. Kalabalığın arasına karışmaya çalışan, elleriyle sürekli ceplerini ve montunu yoklayan, heyecanlı ya da stresli hareketler sergileyen şahıslara dikkat edilmesi gerekir. Şüpheli şahıslar ellerinde çanta veya poşet  varsa bunu sürekli kontrol ederler ve sıkı sıkı tutarlar.

 

GİYİMLERİNE DİKKAT EDİN

Terör şüphelileri genellikle bavul ya da sırt çantası kullanır ve bu çantaları genellikle kalabalık alanların olduğu otobüs durağı, kent meydanı ya da AVM gibi yerlere bırakmaya çalışır. Canlı bomba şüphelileri ise genellikle kendilerine büyük olan bol mantolar giymektedir. Şişman gibi gözüken fakat ayak bileklerinden vücutlarının daha zayıf olmalarından anlaşılabilirler.

 

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLAR

Bomba yüklü araçlar genellikle çalıntı araçlardan yapılır ve terör örgütleri bu araçları titizlikle saklar. Bulunduğunuz alanda, evinizin veya iş yerinizin önünde uzun süredir park halinde olan ve tanımadığınız araçlarla ilgili dikkatli olmanız gerekir. Eğer böyle bir araçla karşı karşıyaysanız şüphe duymalı ve aracı polis ekiplerine bildirmelisiniz. Araç içerisinde tüp, veya paketler görüyorsanız durumu mutlaka emniyete bildirin. Teröristler çaldıkları araçların plakalarını değiştirirler ve araçları kamufle etmeye çalışırlar.

 

DÜZENSİZ BAĞLANMIŞTIRLAR

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride şüpheli paketler. Kalabalık alanlarda bırakılan çantalar. İçerisinde bomba olma ihtimali olan bu tür eşyalar şüpheli paket olarak adlandırılır. Şüpheli paketler orantısızdır. İçerisine konulan nesne sığmamış olabilir. Düzensiz bağlanmış ve ya bantlanmıştır. Çantalar içinde aynı durum geçerlidir. Genellikle Bavul veya sırt çantası kullanılır ve bu çantalar sıkıştırılmış haldedir.

 

MERAK ÖLÜME GÖTÜRÜR

Bu tür şüpheli paketlerle karşılaştığınız durumda, hemen 155 polis imdat hattını arayarak durumu ihbar etmeli ve paketin bulunduğu alanda bulunanları uyarmalısınız. Şüpheli paketlerin bulunduğu alanlarda kesinlikle merak edip orada bekleme yapayınız. Bomba İmha uzmanlarının en fazla tehlikeye düştüğü durum meraklı vatandaşların toplanarak kalabalık olmasıdır. Bu alanda beklediğiniz müddetçe hem kendi hayatınızı hem de bomba imha uzmanının hayatını tehlikeye atarsınız.

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki