TEŞVİK PAKETİNİN ARKASINDA ZAM SAKLIYMIŞ

TEŞVİK PAKETİNİN ARKASINDA ZAM SAKLIYMIŞ
09 Eylül 2016, Cuma - 22:54

TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, ÖTV zammı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Açıklamasında dünyada petrol fiyatları düşerken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının benzin ve mazotta ÖTV zammıyla karşılaşmalarının bugünkü hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığını belirten Tarhan, “Gerek dış politikadaki hatalar ve bunun iç politikaya yansımaları, gerekse terörün geldiği boyut ekonomimize ciddi zararlar verdi.” dedi.

Hükümetin yerli ve yabancı yatırımcılar için teşvik paketlerini açıkladığını hatırlatan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, açıklamasında şunları ifade etti;

“ÖTV zammı yapmak yerine, elektrikteki TRT ve kayıp-kaçak bedellerini kaldırdığımız zaman, enerji giderlerini hafiflettiğimiz zaman ve çiftçinin, esnafın, KOBİ’lerin ve sanayicilerin mazotu makul ücretlerle satın almasını sağladığımızda zaten teşvik etmiş oluruz. Üretimin yüzde 4,9 oranında yaşadığı sert düşüşe karşılık giderlerin azaltılarak üretimin canlandırılması gerekiyor.

Böyle zamlarla, vergi oranlarındaki artışlarla yatırımcıların, esnafın, çiftçinin ve sanayicinin giderlerini arttırdıktan sonra teşvik paketleri anlamsızlaşıyor. Ekonomi canlandırılamıyor.

Geçen yıl Başbakan tarafından teşvik paketleri yapılacağı açıklanmıştı, ancak bugün çiftçinin ve esnafın dünyanın en pahalı mazotunu kullanması bekleniyor. Hükümetin teşvik paketleriyle vatandaşlarımızı kandırmaması gerekiyor.

Böyle giderse enflasyon da artacaktır. Yapılan bu zam vatandaşların doğrudan mutfağına da yansıyacaktır. Büyüyecek olan bütçe açığını zamlarla kapatmaya çalışacaklar. Dolayısıyla sıra elektriğe de gelecek.

Ekonomik verilerin düşüşü gösterdiği bir süreçte ve yatırımcıların piyasadan çekildiği bu dönemde benzine %9,2, motorine %12,5 ve LGP’ye %12,7 oranlarında yapılan ÖTV zammını doğru bulmak mümkün değil.”

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki