Trafik çilesinden kurtaracak

Marmara’yı hem karayolu hem de demiryolu ile dolaşma imkanı sağlayacak ‘Marmara Ringi’ projesi ile Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgelerinin İstanbul bağlantısı Adapazarı­Kocaeli hattının dışına çıkarılmış olacak.
22 Temmuz 2015, Çarşamba - 15:38

İstanbul’a giriş ve çıkışlarda yaşanan trafik çilesi bitiyor. Özellikle bayramlarda saatlerce süren şehre giriş ve çıkışlar ‘Marmara Ringi’ ile tarihe karışacak. Hükümet, Marmara Bölgesi’ni hem karayolu hem de demiryolu ile dolaşma imkanı sağlayacak ‘Ring Projesi’ni hızlandırıyor. Anadolu, Akdeniz, Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nin İstanbul ile olan bağlantısı Adapazarı­Kocaeli Hattı’nın dışına çıkarılmış olacak. Projelerin önemli bölümü 2015­2016 yıllarında hayata geçirilecek. Böylece sadece TEM ve D­100 Karayolu kullanılmayacak. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Tekirdağ şehirleri hem karayolu hem de demiryolu ringi ile birbirine yeniden bağlanacak. Bu kapsamda GebzeOrhangazi­İzmir Otoyolu (433 km) ile Kuzey Marmara Otoyolu (3.Boğaz Köprüsü dahil) çalışmaları sürüyor.

2019 YILINA KADAR BİTİRİLECEK

Kuzey Marmara Otoyolu ile Kurtköy ile Akyazı birbirine bağlanacak. Hatta Karadeniz Sahil Yolu’nun dahil edilmesi ile birlikte Adapazarı ve İzmit’in kuzeyinden İstanbul bağlantısı sağlanmış olacak. İzmir, Balıkesir gibi şehirler Çanakkale’ye yapılacak köprü ile Tekirdağ üzerinden natif güzergah sağlanmış olacak. Hem Gebze­Orhangazi­İzmir Otoyolu, hem de Çanakkale Köprüsü’nün devreye alınması ile feribot trafiği de olmayacak. Taşıtlar köprüleri tercih edeceği için İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nde feribot kaynaklı araç trafiği yaşanmayacak. Kınalı­ Tekirdağ­Çanakkale­Balıkesir Otoyolu ve Çanakkale Boğaz Köprüsü Projesi ve planlanan diğer otoyollar ile birlikte Ege, İç Anadolu’nun batısı, Adana­Konya aksı ve Batı Akdeniz ile Trakya arasındaki yolculuk ve taşımalar için İstanbul Boğaz geçişlerine yeni natifler oluşturulacak. Marmara Ringi’nin tüm unsurları ile birlikte 2019’a kadar bitirilmesi öngörülüyor.

İSTANBUL­İZMİR OTOYOLU

Marmara ile Ege arasındaki karayolu trafiğini daha hızlı, güvenli ve konforlu hale getirecek olan İstanbul­Gebze­İzmir Otoyolu Projesi Türkiye’nin gerçekleştirmekte olduğu büyük projelerden biri. Proje devreye girdiğinde Türkiye’nin iki sanayi ve ticaret bölgesi birbirine bağlanmış olacak. İzmit Körfez Geçişi’ni de kapsayan toplam 433 km uzunluğundaki otoyol güzergahı üzerindeki illerin de ekonomik ve sosyal hayatına katkılar sağlayacak. Bu projenin bitmesiyle İstanbul­İzmir arası 8 saatten 3.5 saate, İstanbul­Bursa arası 2.5 saatten 1 saate inecek. İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile Gebze­Bursa arasının ve Kemalpaşa Ayrımı­İzmir kesimlerinin yıl sonunda trafiğe açılması hedefleniyor.

KARAYOLUNA 140 MİLYAR TL YATIRIM

Türkiye’de tarımdan turizme, sanayiden ticarete, eğitimden sağlığa kadar çok sayıda sektörün itici gücü olan ulaşım ve iletişim alt yapıları için yatırımlar katlanarak artıyor. Ulaşım ve iletişim altyapıları için 2003 yılından bu güne kadar 221.3 milyar TL’lik yatırım yapıldı. Bu yatırımlar
karayolu sektörüne 140 milyar TL, demiryolu sektörüne 42 milyar TL, havayolu sektörüne 11.7 milyar TL, denizyolu sektörüne 3.3 milyar TL, haberleşme sektörüne ise 24.3 milyar TL olarak gerçekleştirildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki