Tramvay’da ilk kazma. Alikahya’dan başlıyor

20 Ekim 2015, Salı - 12:34

21 Temmuz’da yapımı için start verilen ve bitmesine 473 gün kalan Otogar-SEKA Park arası tramvay hattının temelleri atıldı. Bakan Işık, temel atma töreninde tramvay hattının Alikahya’dan başlaması için talimat verdi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan ve şantiye kurma çalışmalarında sona gelinen tramvay hattının temel atma töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile gerçekleştirildi. İzmit Otogarı’nın yanında bulunan eski Pazar Pazarı alanında yapılan törene Işık ile birlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Milletvekili adayı Şener İnce, Büyükşehir bürokratları ve vatandaşlar katıldı. 21 Temmuz’da startı verilen tramvay hattının bitmesine 473 gün kaldı.

13 MİLYONLUK YATIRIM

Tramvay için 2 yıl süren planlama çalışmasının ardından 21 Temmuz’da start verildi. Gidiş, geliş toplam 14 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşan hat 113 milyon 990 bin liraya mal oyacak. Hat 550 iş günü içinde bitirilmesi planlanıyor. Günlük 16 bin yolcu taşıması planlan güzergahta, 8 bina kamulaştırılacak. Akçaray ismi verilen hat ile Kocaeli ilk raylı ulaşım sistemine kavuşacak. Yapılacak olan tramvay hattında alt yapı, yapı temelleri imalatları için toplamda 340 bin metreküp kazı ve 213 bin metreküp çeşitli niteliklerde malzeme dolgu için kullanılacak.

2 YILDA BİTECEK

Hattın güzergahında bulunan kanalizasyon ve yağmur suyu deplasmanı ve yeni hatların kullanılmasında değişen çaplarda 21 bin 600 boru döşemesi yapılacak. Tramvay hattı boyunca toplam 28 bin 800 metre uzunluğunda ve 1977 ton oluklu ray imalatı yapılacak. Karayolu ve Tramvay hattının kesiştiği kavşaklarda 16 adet sinyalizasyon düzenlemesi yapılacak. 30 bin metrekare tramvay araçlarının park ve bakım kontrol ve idari merkezi yapılacak. İdari ofisler için 5 bin 640 metrekare kapalı prefabrik ofis alanı yapılacak. Hattın 2017 yılında bitirilmesi planlanıyor.

1977 TON RAY YAPILACAK

Tramvay hattında çalışacak olan 12 tramvay vagonun ihalesi alan firma ile sözleşme de yapıldı. Tramvay hattı boyunca 28 bin 800 metre uzunluğunda 1977 ton oluklu ray imalatı yapılacak. 46 bin adet ray bağlantı elemanı montajı yapacak. 24 adet farklı özelliklerde makas imalatı, yatay ve düşey trafik işaretlemeleri kurulacak, tramvay hattının kataner sistemini beslemek amacı ile 6 adet trafo merkezi içerisinde toplam 12 adet 1500 kWA’lık CER trafosu yapılacak. İstasyon yapıları, depo sahası, yol aydınlatması ve trafik sinyalizasyonu için gerekli enerji ihtiyacının karşılanması için toplamda 5 adet 250 kWA ve 2 adet 1000 kWA iç ihtiyaç trafosu kurulacak.

SEKA DEVLET VE ŞEHİR HASTANESİNE GİDECEK

Törende konuşan Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, kentte ulaşım ile ilgili bilgi verdi. Alınan 200 araç ile toplu taşıma filosunun genişletildiğini söyleyen Büyükakın, “Ulaşım Park şirketini kurduk ve yeni yıl ile çalışmaya başlayacak. 11 kilometrelik Gebze-Darıca metrosu için fizibilite çalışmalarını yaptık ve Ulaştırma Bakanlığına sunduk. Uygulama projesini de yaparak yeni yılda ihalesini yapmayı planlıyoruz. İlk göz ağrımız olan tramvay için ihalemizi yaptık ve 12 tramvay vagonunun alınması içinde sözleşme imzaladık. Önümüzdeki süreçte tramvay hattı SEKA Devlet ve Şehir hastanesine uzatılacak” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki