TÜBİTAK’dan tarihi imza!

07 Ekim 2015, Çarşamba - 13:47

Türkiye'de ilk defa kurulacak olan "Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (Mükemmeliyet Merkezi)" için imzalar atıldı.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın liderliğinde ilerleyen, modelini Rolls-Royce'un oluşturduğu, Türkiye'nin milli projelerinin temelini oluşturacak endüstriyel beceri ve yeteneklerin geliştirilmesi amacıyla tasarlanan proje için Conrad Otel'de imza töreni düzenlendi. Törene TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik de katıldı.

ÖNEMLİ KAZANÇLAR SAĞLAYACAK

Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Rolls-Royce'un dünyanın önemli merkezlerinde, ülkelerinde mükemmeliyet merkezleri kurma projesinde Türkiye'yi de belirlemiş olmasının hem Rolls-Royce hem de Türkiye açısından önemli gelişme olduğunu söyledi. Rolls-Royce, TÜBİTAK ve Türkiye'nin diğer araştırma kurumlarının birlikte bu merkezde Ar-Ge ve prototip üretme konusunda önemli çalışmalar yapacağını dile getiren Işık, bu iş birliğinin hem Rolls-Royce açısından hem de Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon sistemi açısından çok önemli kazançlar sağlayacağına inandığını vurguladı. Bakan Işık, bu merkezde kazan-kazan felsefesinin hayata geçeceğini aktardı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRETİMİNE ÖNEMLİ KATKI                   

Rolls-Royce'un Türkiye'nin jeostratejik konumundan, yaratıcı insan gücünden, hem de Türkiye'nin bu noktadaki imkan ve kabiliyetlerinden yararlanacağını ifade eden Işık, buna karşılık Rolls-Royce'un bilgi birikimi ve teknolojideki geldiği noktadan istifade edeceklerini, ortaya güzel bir iş birliği çıkacağını kaydetti. Işık, dünyada artık açık Ar-Ge'nin konuşulmaya başlandığını belirterek, Ar-Ge ile inovasyon alanındaki uluslararası iş birliğinin özellikle bilim ve teknolojinin üretiminde önemli katkılar sağladığını söyledi. Öte yandan, projenin Gebze’de kurulan Bilişim Vadisi ile de entegre olması bekleniyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki