Tüpraş, satışını yüzde 22 oranında artırdı

Tüpraş, satışını yüzde 22 oranında artırdı
10 Mayıs 2016, Salı - 12:17

Tüpraş geçtiğimiz yıla oranla satışlarını yüzde 22 oranında artırdı, ayrıca konsolide vergi öncesi karı da 96 milyon TL oldu.

 Konuya ilişkin Tüpraş'tan yapılan açıklamada; "Mevsimsel şartlar itibariyle tüketimin düşük olduğu ilk çeyrek dönemde Tüpraş, bakım çalışmaları ve arızi duruşlara rağmen yüzde 99,7 toplam kapasite kullanımına ulaşmış, artan üretim ve ülkemizdeki talep gelişimi doğrultusunda Tüpraş yurtiçi satışları yüzde 29 oranında artmıştır. Ürün ihracatının da 80 bin ton daha artması ile toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 22 artışla 6,9 milyon ton olmuştur.

VERGİ KARI 96 MİLYON TL
Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 düşen ham petrol fiyatlarına bağlı olarak satış hasılatı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 11 azalmıştır. Uluslararası rafineri marjlarının geçen yılın 2,14 Dolar/varil altında gerçekleşmesine rağmen, Tüpraş’ın konsolide vergi öncesi karı 96 milyon TL ile geçen yılın üzerinde gerçekleşmiştir. Net dönem karı ise, geçen yıl devreye alınan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi yatırımı teşvikinden kaynaklanan vergi gelirinin bu sene bulunmaması nedeniyle geçen yılın altında ve 79 Milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir.
268 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Geçtiğimiz 10 yılda toplam 5,5 milyar dolarlık yatırımla önemli projelere imza atan Tüpraş, 2016 yılında da özellikle performansını pozitif yönde etkileyecek projelere yatırım yapmayı sürdürmektedir. Bu doğrultuda yılın ilk çeyreğinde 74,7 milyon Dolar olarak gerçekleşen yatırım harcamalarının, yılın geri kalanında yapılacak yatırımlarla 2016 yılı toplamında 268 milyon Dolara ulaşması beklenmektedir" ifadeleri kullanıldı.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki