Tüpraş'ın yılın ilk yarısındaki satış miktarı

Tüpraş'ın yılın ilk yarısındaki satış miktarı
12 Ağustos 2016, Cuma - 12:43

Tüpraş İletişi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Tüpraş’ın yılın ilk yarısında tam kapasite çalışarak satışlarını %12 arttırdığı açıklandı.

Yapılan açıklamada; ‘’2016 yılı ilk çeyreğini 39 Dolar seviyelerinde kapatan ham petrol fiyatı, Kanada yangınları, Nijerya terör olayları, Libya’da yaşanan politik anlaşmazlıklar ve Amerika’da azalan kuyu sayılarının üretime etkisiyle, ikinci çeyreği 48 Dolar seviyesinden kapamıştır.

2016 ilk yarısında uluslararası piyasalarda benzin talebi Çin, Hindistan ve ABD gibi ülkelerde yükselen tüketiminde etkisiyle artmıştır. Buna karşın motorin ve jet yakıtı talepleri, ekonomik zayıflığın yanı sıra, muson yağmurları ve terörist eylemler gibi nedenlerle zayıf seyretmiştir. Yüksek seyreden benzin ürün marjının yanı sıra Çin’de düşük talebe rağmen küçük rafinerilere ham petrol işleme izni verilmesinin de etkisiyle global piyasalarda artan kapasite kullanımının getirdiği ürün arz fazlası oluşmuştur. Yeterli talep artışının olmadığı benzin dışı petrol ürünlerinde marjlar gerilemiş ve global rafineri karlılıkları geçen yılın ilk altı aylık dönemine göre yaklaşık % 50 azalmıştır.

Uluslararası rafinaj karlılıklarının yarı yarıya azalması ve yaşanan duruşlara rağmen, 2016 ilk altı aylık dönemde Tüpraş tam kapasite kullanımına ulaşmıştır.

Tüpraş’ın ilk altı ayda toplam satışları geçen yıla göre %12 (1.588 Bin Ton) artışla 14,5 Milyon Ton olmuş, güçlü iç talep nedeniyle yurtiçi satışları ise %23 oranında (2.180 Bin Ton) artış göstermiştir.

Satış miktarı ve dolar kurundaki artışa rağmen, uluslararası ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın % 31 aşağısında olmasının etkisiyle satış hasılatı 2015 yılının %16 altında gerçekleşmiştir. İlk altı aylık dönemde uluslararası rafineri marjlarında ki zayıf performansa karşın, kapasite kullanımı ve satışlarını arttıran Tüpraş 767 Milyon TL Faaliyet Karı elde etmiştir. Faaliyet dışı karlılık ve net finansman giderlerinin de yansımasıyla Konsolide Vergi Öncesi Kar 495 Milyon TL, Net Dönem Karı ise 409 Milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir. 

Geçtiğimiz 10 yılda toplam 5,5 Milyar Dolarlık yatırım ile önemli projelere imza atan Tüpraş, 2016 yılında da karlılığını pozitif yönde etkileyecek projeleri sürdürmektedir. Bu doğrultuda, 2016 yılı ilk yarıyılda toplam 127,9 Milyon Dolar yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir.

Tüpraş, artan rekabet gücüyle ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en yüksek kalitede karşılayarak operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir.’’

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki