Tüpraş’ta ücret teklifi yok

25 Mart 2015, Çarşamba - 23:41

Tüpraş’ta Petrol-İş Sendikası ve işveren sözleşmenin yasal sürecinin dolması nedeniyle uyuşmazlık tuttu. Sözleşmenin 6’ncı oturumunda da işveren masaya ücret teklifi getirmezken, uyuşmazlık tutulmasına rağmen görüşmeler sürecek

 

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu Tüpraş’ta çalışan ve Türkiye genelinde 4 bin, Kocaeli’de ise 1524 i işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 5’inci oturumunda da anlaşma sağlanmadı. 4 parasal maddenin geçtiği görüşmelerde işveren ücret teklifini masaya getirmezken, 60 günlük yasal sözleşme süreci dolduğu için uyuşmazlık tutuldu. Uyuşmazlıkla Arabulucu sürecine giren sözleşmede taraflar görüşmeleri 1 Nisan’da sürdürecek. Sözleşmeyi masada bitirmeye çalışan taraflar, Arabulucu atanana kadar görüşmelerini sürdürecek.

 

4 PARASAL MADDEGEÇTİ
Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede 4 parasal madde üzerinde anlaşma sağlandı. İşçilerin yemek paraları günlük 9 lira olurken, evlenme yardımı 400, doğum yardımı ise 240 lira oldu. İşçinin ölümü halinde defin yardımı olarak 600, birinci derecede yakınını ölümü halinde 400, iş kazası sonucu işçinin ölümü halinde ise 1000 lira defin parası verilecek. 12 parasal maddenin kaldığı sözleşme 1 Nisan’da devam edecek.

 

ÜCRET TEKLİFİ YOK
Ücret teklifinin verilmediği sözleşme görüşmelerinde sendika işçilerin mazeret izinleri ve normal çalışma maddeleri üzerindeki ısrarını sürdürürken, bayram paraları konusunda da ısrarını devam ettiği öğrenildi. Sendika işverene verdiği sözleşme taslağında işçilerin ücretlerine yüzde 17, sosyal haklarına ise yüzde 20 oranında zam talep etti. Dördüncü oturumda işverenin vereceği ücret teklifi ile sözleşmenin seyri netleşecek.

 

ARABULUCU ATANMADAN DA GÖRÜŞECEKLER
Sözleşmenin yasal 60 günlük sürecinin geçtiğimiz pazartesi günü dolması nedeniyle sendika ve işveren prosedürler gereği görüşmelerde uyuşmazlık tuttu. Uyuşmazlığın tutulmasının ardından taraflar arabulucu atanmadan da görüşmeleri sürdürerek sözleşmeyi masada bitirmeye çalışıyor. Bu nedenle 1 Nisan’da tekrar bir araya gelecek olan taraflar, daha sonraki görüşmelerde atanan tarafsız arabulucu nezaretinde yapması bekleniyor.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki