“Türk anneler seyyar Kızılay Mutfağı gibi”

16 Aralık 2015, Çarşamba - 13:47

Akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı Prof. Dr. Üstün Dökmen’in Gebze Kültür Merkezi’ndeki konferansında adeta izdiham yaşandı. İki saat süren konferansta aile içi iletişim, evlilik ilişkileri, kadına yönelik psikolojik baskı ve anne-baba çocuk arasındaki ilişkiler üzerinde duran Prof. Dr. Üstün Dökmen, esprileri ve verdiği örneklerle Gebzelileri hem güldürdü, hem düşündürdü.

SALON VE FUAYE ALANI TAŞTI

Pro. Dr. Üstün Dökmen’in “Ailede ve Sokakta Kaliteli İletişim” konulu konferansını dinlemek için Gebze Kültür Merkezi’ne gelen Gebzeliler salon sığmadı. Kültür Salonu ve sinevizyon ekranının kurulduğu fuaye alanının hınca hınç dolması nedeniyle pek çok Gebzeli evlerine dönmek zorunda kaldı. Büyük ilgi gören konferansa Gebze Belediye Başkan Yardımcıları Nilay Ayran, Engin Güzel, Sadık Albayrak, belediye meclis üyeleri ve eğitim camiası ile birlikte yüzlerce Gebze’li ilgiyle dinledi.

KADINA BASKININ ÇEŞİTLİ YOLLARI VAR

Konuşmasının önemli bir bölümünü evlilik ve kadın erkek arasındaki ilişkilerde yaşanan çelişki ve yanlışlıklara ayıran Prof. Dr. Üstün Dökmen, Türkiye’de kadına baskının çeşitli yolları olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dökmen, “Töre cinayeti bunlardan biri. Şehirli kadına daha rafine bir baskı var. Her gün bakımlı ve makyajlı olacak, her gün duş alacak, kadının çorabı kaçmayacak vb. Kadının emeğini sömürmenin kibar yolları var. Kadın saatlerce oya, mantı yapacak. Kadın yiyecek ama göbekli olmayacak, ama erkek olabilir. Kadınla ilgili pek çok hurafe var. ‘Kızını dövmeyen dizini döver’ bunlardan biri. Bari çocuğunu dövmeyen dizini döver deseydiniz. Ben iki kız büyüttüm. Dizimi hiç dövmedim” diye konuştu.

TÜRK ANNELER SEYYAR KIZILAY MUTFAĞI GİBİ

Konuşmasında çocukların özbakım ve özgüvenli yetiştirilmesinin önemini de anlatan Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Çocuk sahibi olmak kolay, çocuğa sahip olmak zor. Çocuklarınızı özbakımı yapabilen, özgüven sahibi kişiler olarak yetiştirin. Türk anneler seyyar Kızılay mutfağı gibi. Değişik ülkelerden turistlerin olduğu bir mekanda eğer elinde dolu tabak kaşıkla bir anne görürseniz o Türk annedir. Köylü çocuk, Avrupalı çocuk kendi başına yiyebiliyor da, şehirli çocuk niye yiyemiyor. Beyninde bir sorun mu var? Çocuklarınıza bazı konularda seçme özgürlüğü verin. Ama her zaman değil. Çocuklarınıza küçük sorumluluklar verin. Onlara kendi istediklerinizi yaptırmayın. Gerekeni yapabilen kişiler olsunlar” dedi.

Konferansın sonunda Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran tarafından Prof. Dr. Üstün Dökmen’eGESMEK öğrencilerin yaptığı tezhip ve hat sanatının uygulandığı bir tablo takdim edildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki