Türkiye’nin en büyük tarih sempozyumu; 250 akademisyen, 210 tebliğ, 42 oturum

Türkiye’nin en büyük tarih sempozyumu;250 akademisyen, 210 tebliğ, 42 oturum
21 Mart 2016, Pazartesi - 13:52

Türkiye’nin en büyük yerel tarih sempozyumunda 250 akademisyen, 42 oturumda, 210 tebliğ sunacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu, 25-27 Mart tarihlerinde kapılarını tarihin koridorlarına açacak. Osmanlı’nın kuruluşunda mihenk taşları arasında yer alan Kocaeli, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkıyor, kurucu beylerin izinden gidiyor. Gazi Akçakoca ve Karamürsel Bey’in ardından Kocaeli’nin ilk Osmanlı yöneticisi olan Rumeli fatihi Süleyman Paşa; tarihi kişiliği, yöneticiliği ve eserleriyle ele alınacak. Sempozyumda yerli ve yabancı 250 akademisyen, 3 gün süreyle 6 salonda yapılacak 42 oturumda 210 tebliğ sunacak.

İLK İKİ SEMPOZYUM BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

2-4 Mayıs 2014 tarihinde düzenlediğimiz “Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-I” ve 3-5 Nisan 2015 tarihinde düzenlediğimiz “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” büyük ilgi ve beğeni gördü. Bu yıl 25-27 Mart tarihlerinde düzenlenecek Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu, Kocaeli’nin en eski çağlardan günümüze kadar tarihi ve fiziki coğrafyası, arkeolojisi, eskiçağ, ortaçağ, yeniçağ, yakınçağ ve Cumhuriyet dönemlerindeki durumu ve gelişimi, toplumsal ve ekonomik yapısı, eğitim ve basın, bilimsel normlar çerçevesinde ve bilimsel tebliğler halinde ortaya konulacak.

NEDEN GAZİ SÜLEYMAN PAŞA?

Gazi Süleyman Paşa(1316-1357), Orhan Gazi’nin büyük oğludur. Kocaeli’nin ilk Osmanlı Yöneticisidir. (1337-1345) Rumeli Fatihi olarak bilinir. Avrupa’ya ilk çıkan Osmanlı Beyi’dir. Zamansız ölümü olmasa idi, üçüncü padişah olarak Osmanlı’yı yönetecekti. Merkezi İzmit olmak üzere Üsküdar’dan Beypazarı’na kadar olan bölgeyi yönetmiştir. Bu dönemde Orhan Gazi devlet işlerindeki ağırlıklı yükü Süleyman Paşa’ya vermiştir. İzmit’te cami(bugünkü adıyla Orhan Camii), hamam ve medrese yaptırmıştır.

MEZARI BAŞINDA ANILACAK

Öte yandan Beypazarı'ndan Üsküdar'a kadar 1337-1345 tarihleri arasında bölgeyi İzmit'ten yöneten Gazi Süleyman Paşa'nın kabri Çanakkale Bolayır'da bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi bakıma ihtiyacı olan bu mezar ve çevresini Bölge Koruma Kurulu'ndan alınan izin doğrultusunda düzenleme çalışmalarına başladı. 25-27 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan "Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sermpozyumu-III"  kapsamında 22 Mart 2016 Salı günü saat 14.00'te Bolayır'da Gazi Süleyman Paşa'nın kabrinde bir anma etkinliği gerçekleştirecek.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki