Türkiye’nin ilk üniversiteli pazarının temeli İzmit’te atıldı

Türkiye’nin ilk üniversiteli pazarının temeli İzmit’te atıldı
29 Eylül 2016, Perşembe - 12:56

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden olan Üniversiteli Pazarı’nın temeli atıldı. 
Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’ndeki pazar, açık ve kapalı olmak üzere iki ana bölümden oluşacak. Yaklaşık 1039 metrekare kullanım alanına sahip pazarda, KÜV Store, kitap satış yeri, fotokopi merkezi, ortak kullanım alanları, İzmit Belediyesi’ne ait Genç-İz ofisi, satış yerleri, fuaye ve sergi salonunun yanı sıra, öğrenci kulüp ve etkinlik tanıtımlarının yapılabileceği açık alan yer alacak. Çelik konstrüksiyondan yapılacak yapının 150 günde bitmesi planlanıyor. Merkezin yaklaşık 740 milyara mal olacağı kaydedildi.
Temel atma törenine İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Mehmet Karadeniz, İl Müftüsü Yusuf Doğan, dekanlar, belediye meclis üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Temel atma töreninde konuşan Başkan Doğan, “Üniversiteli Pazarını özelliğini açarken şunu düşündük; Biz, yeraltında kaynağı olan ülke değiliz. Biz yer üstünde çok değerli cevherleri olan bir ülkeyiz. Bizim cevherimiz girişimcilik, gönüllülük ve zekamız. Gençlerimizde bunların hepsi var. Girişimciliği de desteklemek için önce Genç Girişimciler Merkezimizi açtık. Burası kuluçka merkezi gibi çalışıyor. Bu da Türkiye’de ilk olan bir projedir. Şimdi bunun bir devamı olabilecek Üniversiteli Pazarını kuruyoruz. Üniversitede okuyan gençlerimiz burada alış veriş yapsın, burada satıp ya da alsın. Aynı zamanda üniversitemizin böyle bir alana ihtiyacı vardı. Üniversitemizi temsil eden bir takım ürünlerinin satıldığı, gençlerin buluşabileceği bir adres olsun istedik. İzmit Belediyesi olarak biz de bir birim açacağız. Burada her şey gençlerimiz için” dedi.
Üniversitenin her zaman hizmetinde olduklarını belirten Başkan Doğan, “Biz halkımızın, gençlerimizin emrindeyiz. Yeter ki vatanını, bayrağını, seven Cumhuriyetine bağlı, milli manevi değerlerini koruyan gençler olsun. Canımız feda sizlere. Çünkü gelecek sizlerin. Biz gençlerimizle gurur duyuyoruz. Tankların karşısında, demokrasi için yere yatan, elinde bayrağı ile kurşunlara göğsünü siper eden gençlerimizle gurur duyuyoruz. Bizim gençlerimizin genlerinde bu var. Hiçbir siyasi ayrım yapmıyorum, hepsi bu özelliklerde. Yarınlarımız güvende ve çok güzel olacak” diye konuştu.
Daha sonra söz alan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü de, “Hedefimiz yerel yönetimlerle işbirliğini daha da arttırmaktır. Bu konuda büyük bir gelişme içindeyiz. İzmit Belediyesi ile her zamana işbirliği içindeyiz. Ne eksiğimiz olsa hemen Belediyemiz yerine getiriyor. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Son olarak konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise yerel yönetimlerle üniversitenin işbirliği içinde bulunmasının ülke için önemli bir kazanım olduğunu ifade ederek, “Eğitim yılının hemen başında böylesine güzel bir projenin hayata geçirilecek olması heyecan verici. Özgüveni yüksek, dünyadaki gelişmeleri doğru okuyan, milli ve manevi değerlerine sahip olarak, bunu kendi yarınlarına kazanım olarak dönüştürebilen ve bu doğrultuda gerçekten ortak bir ideali paylaşan bir gençlik bir ulusun en büyük zenginliğidir” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki