ÜÇ AYLARA GİRDİK

ÜÇ AYLARA GİRDİK
07 Nisan 2016, Perşembe - 11:30

Dinî hayatımızda "Üç Aylar" diye bilinen ve sonu Ramazan ayına ulaşan feyizli ve bereketli bir ibadet ve maneviyat mevsimini daha idrak etmiş bulunuyoruz. Bizlere bir kez daha üç ayların mağfiret ve rahmet ikliminden istifade etme fırsatını sunan Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.

Üç ayların birincisi olan Receb ayının ilk Cuma gecesi Regâib Kandili idi. Reğaib bağış ve ihsanın, nimet ve lütfun çokluğunu ifade eden rağibe kelimesinin çoğuludur. Kelimenin anlamından da anlaşılacağı üzere bu gece Rabbimizin mü’minlere rahmet, mağfiret ve bereketini çokça indireceği bir gecedir. Regaib Kandili ile karşılandığımız, bu mübarek gecenin feyiz ve bereketiyle hazırlandığımız Üç Aylar, Rabbimizin rahmet ve mağfiretinden, lütuf ve ihsanından bol bol istifade edeceğimiz bir fırsat iklimidir.

Üç Aylar, “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara) çok yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, onlar da benim davetime icabet etsinler ve bana iman etsinler. Böylece doğru yolu bulup kemale ve rüşde ulaşmış olsunlar.”(Bakara 2/186)ayeti ile müjdesi verilen Allah’ın biz kullarına olan yakınlığının daha çok hissedilip yaşandığı, bizim de Rabbimize yakınlık kazanmak için daha bir gayret içerisinde olacağımız müstesna günlerdir.

 Üç Aylar,  "Recep Allah'ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır."hadisi ile değeri ve faziletinin açıklandığı; "Ey Allah'ım! Recep ve Şâbanı bize mübârek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur."duası ile de bu kutlu zaman diliminde nasıl dua edeceğimizin, bu fırsatı değerlendirme adına hangi düşünce ve niyet içerisinde olacağımızın belirtildiği kazanma mevsimidir. Mü’minler bu zaman diliminde kalp ve ruh dünyalarını ibadet, tefekkür, evrad-ü ezkar ile takviye ederken kulluğun şuurunu daha derinden hissedip gönül dünyalarında Allah inancının zevk ve lezzetini tadarlar…  Tadar da her geçen gün miraca yükseliyor gibi olurlar.

Üç Aylar yapılan dileklerin dalga dalga Allah'a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yokettiği kandiller geçididir. Bu mübârek aylar, taşıdıkları mübarek gün ve gecelerle de mü’minlere fırsat içinde fırsat sunmaktadır.

Regaib Kandili bize daha sonra idrak edeceğimiz Mi’rac ve  Berât kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını müjdelemektedir.

 Receb’in sonlarına doğru idrak edeceğimiz Mirac gecesi, Allah'ın sevgili kulu ve Rasûlü Hz. Muhammed’i (s.a.s.), Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya ve oradan da göklerin ilâhî derinliklerine yükselttiği gecedir. Mi’rac, daha bu dünyada iken Allah ile buluşabilmenin, görüşebilmenin örneğinin yaşandığı mucizevî bir olaydır.

Kitaplarda 'Şehrullâhi'l-Muazzam' diye geçen Şaban ayını ve içinde bulunan Berât gecesini “bütün varlığa ve benliğimize sinmiş bir lezzet gibi duyar ve gönüllerimizin ümide, beklentiye, uhrevî güzelliklere kaydığını hisseder gibi oluruz.”

Üç Aylar'ın sonuncusu olan Ramazan ayı ve onda bulunan Kadir Gecesi'nin ise dinî hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlamıyla Kur'an ayıdır.

İdrak ede ede, manevî hazzını ve lezzetini duya duya, kalbî hayatımız itibariyle doya doya yaşayacağımız Üç Aylar’ın hayır ve bereketlerle, birlik, beraberlik, kardeşlik içinde maddî-manevî güzelliklerle geçmesini diliyorum.

Mehmet Karatepe

Hayırlı Cumalar…

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki