Üç fabrikada çıkan yangının

26 Haziran 2015, Cuma - 03:08

Başiskele D-130 Karayolu üzeri Vezirçifliği mevkiinde, geçtiğimiz cuma sabahı saat 04.00 sıralarında çıkan ve zincirleme bir şekilde yayılan yangında, hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Abbas ÇAKAR – Başiskele Vezirçiftliği mevkiinde bulunan İSPET Petro Kimya fabrikasında, geçtiğimiz Cuma sabahı saat 04.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüdü ve Petro Kimya Fabrikasının hemen yanında bulunan Hyundai Mobis isimli bir otomobil fabrikasının yedek parçasını sağlayan depoya sıçradı. Petro Kimya Fabrikasındaki tanklarda yaşanan patlamalar ve otomobil yedek parçalarındaki patlamalar nedeniyle itfaiye yangına güçlükle müdahale etti. Müdahale sırasında 1 itfaiye aracıda alevler arasında kalarak tamamen yandı. Bu esnada yangın yanan fabrika ve deponun yanında bulunan bir tavuk firmasına ait tesise de sıçradı. 6 saat sonunda yangın kontrol altına alındı. Ancak soğutma çalışmaları yaklaşık 10 saat sürdü. Gerek fabrikada gerekse depoda yanmaların devam etmesi nedeniyle hasar tespit çalışmaları pazartesine bırakıldı.

KİMYASAL REAKSİYON

Yanan 3 tesiste Pazartesi gününden itibaren itibaren incelemeler başladı. İlk 2 gün tesislerde yapılan incelemeler sonrası çarşamba günü de rapor hazırlandı. İtfaiyenin hazırladığı raporda yangının Petro Kimya fabrikasındaki kimyasal bir reaksiyondan çıktığı üzerinde duruldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara İtfaiye ekipleri, çevre ruhsat ekipleri, müdahale denetim ekipleri ile yanan tesislerde geniş kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirterek, hasar tespiti ile ilgili olarak maddi bir rakam veremeyeceğini, ancak hasar tespitinde tesis yetkililerinin beyanlarının alındığını ifade etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki