Ukraynalı Iryna Müslümanlığı seçti

15 Haziran 2015, Pazartesi - 14:37

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi’nde yüksek lisans yapan Ukraynalı Iryna Klopova Müslüman oldu.

Uluslar arası Öğrenci Derneği üyesi olan Klopova’nın İhtida Töreni Yeni Cuma Camii’nde gerçekleştirildi. Yabancı uyruklu Müslüman öğrencilerin katıldığı törende İzmit İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvellioğlu, Klopova’nın Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçişi nedeniyle Müslümanlardan daha güzel bir Müslüman olduğunu kaydetti. Klopova, Müslümanlığa seçmesinin ardından ismini değiştirmedi.

Müftü Keşvellioğlu, “İslam dini barış dinidir”

Kocaeli Üniversitesi’nde 2 yıldır yüksek lisans yapan Ukraynalı Iryna Klopova’nın İhtida Törenine İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvellioğlu, Uluslar arası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Akbaş, yabancı öğrenciler ve çok sayıda yakını katıldı. Yeni Cuma Camiinin içinde yapılan törende yapılan törenin ardından konuşan İlçe Müftüsü Keşvellioğlu, Kropova’nın adını değiştirip değiştirmeyeceğini sordu. Kropova adının anlamının Yunancada barış anlamına geldiğini söylemesi üzerine Keşvellioğlu, “İslam dini barış dinidir. Adını değiştirmek istemiyorsan değiştirme. Allah insanları yaratırken, ırkına, diline, rengini sormadı. İnsanlar birbirleriyle kaynaşsın, tanışsın diye yarattı” dedi. Üstünlüğün ırkta, dinde ve renkte olmadığını savunan Keşvellioğlu, “Üstünlük takvadadır. Dinlerin sonuncusu İslam dinidir. Diğer dinler bozulduğundan dolayı İslam dini gelmiştir. Iryna Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçtiği için daha güzel Müslüman’dır” dedi. Keşvellioğlu, Kropova’nın Kelime-i Şahadet getirmesinin ardından Kuran-i Kerim okundu ve ilahiler söylendi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki