ÜLKE, HÜKÜMET, CEMAAT VE CHP MASAYA YATIRILDI

Hükümete de Cemaate de CHP’ye de eleştiri vardı
05 Mayıs 2014, Pazartesi - 18:22

 

Başkanlığını Eğitimci Ünal Karahasan’ın yaptığı bölgenin entelektüel platformu DÜŞÜNCE AKADEMİSİ 4. Yıl etkinlikleri kapsamında önemli bir buluşmaya daha imza attı. Ünal Karahasan moderatörlüğünde CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın katıldığı “TÜRKİYE SARAN DÜŞÜNSEL KURAKLIĞIN SİYASAL İZ DÜŞÜMLERİ  konulu panel yapıldı.

Gebze Belediyesi Osman Hamdi Bey Salonunda yapılan panele CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Gebze İlçe Başkanı Sedta Tatar, CHP İl yöneticileri Semra Başlak ve Musa Yılmaz,  CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi  Kadir Honca, Seymen Koleji Genel Müdürü Murat Kaya, eski ilçe Başkanı Gülabi Kaya, eski Meclis üyesi Cemal Dursun, Gebze Kent Kültür Derneği Başkanı İsmail Baş ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İKTİDARA VE MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Yaklaşık 3 saat süren ve Düşünce Akademisi Başkanı Ünal Karahasan’ın başarılı bir şekilde yönettiği panelde konuşan Güler ve Yanardağ, özellikle hükümetin iç ve dış politikaları ile  30 mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirdiler. Güler ve Yanardağ’ın seviyeli bir tarzda yaptıkları yorumlardan CHP ve Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu da nasibini aldı.

AKP SEÇİMİ KAYBETTİ

Türkiye’de 1950’lerden buyana hep solun önünün kesildiğini, dincilerin ve sağın önünün açıldığını, 12 eylül’de solun tasfiye edilmek istendiğini ifade eden Yanardağ,  Halkın %55’i AKP’ye hayır dedi.  AKP’nin kazanmış olduğu bir seçim yok.  AKP Başarıyla çıkmadı ama CHP’nin bir başarısızlığı var.”dedi.

Konuşmasında ülkenin adeta diktatörlükle yönetildiğine dikkat çeken Yanardağ, bugün hükümet tarafından hedef seçilen cemaatin, ülkenin bu duruma gelmesinde ortak sorumlulukları olduğunu söyledi. Hükümetin, barut fışı Ortadoğu’da ülkemizi maceraya sürüklediğini dile getiren Yanardağ, “AKP kendisine  destek veren bileşenler ve dayanaklarını birbir kaybederken, bunun üzerine baskıyı daha da artırıyor. Tek dayanağı polis kalmıştır. Genç kuşak Polis verilen eğitimler sonucu ağırlıklı olarak ideolojik davrandığından, 1 mayıs’ta olduğu gibi halka yönelik tavrında da o kadar acımasız olmaktadır”diye konuştu.

HÜKÜMET ZORLA AYAKTA DURMAYA ÇAILIŞYOR

Hiçbir gücün polis gücüne dayanarak ayakta kalamayacağını söyleyen Yanardağ, muhalefetinde görevini yapamadığından, iktidarın ömrünün uzadığını söyledi. Yanardağ, CHP’nin de bir çok bakımdan yanlış yolda olduğunu da vurguladı.

CHP İDEOLOSİNE SARILMALI

CHP’nin ideololik hattından sapmasının doğru olmadığına dikkat çekerek, “CHP öncelikle emekçi sınıflara dayanmalıdır. CHP kedi ilkelerine, örgütüne ve kadrolarına güvenerek, sağ kesime ise  güven vererek başarılı olabilir. Bu 70’li yıllarda böyle oldu. Yoksa, kendi ideolojisini bir tarafa bırakıp, sağdan medet umarsa sonuç böyle olur”dedi. Merdan Yanardağ, CHP’nin cemaat ile işbirliği yapmasının da doğru olmadığına dikkat çekerek, kendisi dahil ülkedeki  haksızlığa uğrayanların, yargılananların ve  hapse atılanların  hepsinde cemaatin parmağı olduğunu, CHP’nin bunlarla işbirliğinin yada böyle bir algı yaratmasının büyük bir hata olduğunu söyledi.

KİŞLERE UMUT BAĞLAMAK YANLIŞ

Ülkedeki ekonomik ve siyasi durumun iyi olmadığına, AKP hükümetinin yolsuzluklar karşısında yanlış yol izlediğini, yasaklarla iktidarını sürdürmeye çalıştığını, çözüm süreci gibi yanlış ve tehlikeli bir yol izlediğini örnekler vererek anlatan Birgül Ayman Güler,  CHP’ye yönelik de değerlendirmelerde bulundu. Güler, 6 oka sıkı sıkı sarılarak başarılı olunacağını, oysa CHP’nin kişilere umut bağladığını, bu yüzden de istenilen başarıyı yakalayamadığını anlattı. Güler, kişilere dayalı başarı kazanma stratejinin yanlış olduğunu ifade ederek, Ankara’da Mansur Yavaş’ın aday yapılmasını örnek gösterdi.

BİZ NE YAPACAĞIMIZI ANLTMALIYIZ

Güler, “ AKP’nin çizgisi ve ülkeyi getirdiği nokta ortada. Üstlendiği misyonu yerine getiriyor. Parti olarak biz de hatalar yapıyoruz. Bu hatalar elbette, Kılıçdaroğlu ile başlamadı. Böyle dersek haksızlık yaparız. Öncesi de olan sağa açılma politikası yanlış olduğu için tutmadı. Örneğin, Mansur Yavaş’ın Ankara’da aldığı oy çok fazla ama parti oyu düşük. Demek ki, sağdan bir aday CHP’ye değil, kendisine oy getiriyor. Biz 6 ok ve örgütlerimize sarılmalıyız. Seçimde, stratejimizi yolsuzluklar üstüne kurmakta yanlış oldu. Biz ne yapacağımızı anlatıp, halkı inandırmalıydık. Şimdi, samimi bir şekilde özeleştirimizi yapıp, CHP’nin iktidar olması için çalışmalıyız. CHP bunların altından kalkacak güçtedir. Kendimize güvenelim”diye konuştu.

Güler ve Yanardağ, vatandaşların sorularını da yanıtladı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki