Üsküdar faciası böyle anıldı

Üsküdar faciası böyle anıldı
02 Mart 2016, Çarşamba - 13:26

İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958 tarihinde, içinde çoğu öğrenci 600'e yakın yolcusuyla İzmit İskelesi'nden hareket ettikten kısa süre sonra aniden çıkan fırtınaya yakalanarak batan 'Üsküdar Vapuru'nda resmi kayıtlara göre hayatını kaybeden 272 kişi için İzmit lisesi önünde hüzün dolu anma töreni düzenlendi. STK ve siyasi partilerin anma etkinliklerine ilgi göstermemesi nedeniyle katılımın düşük olması dikkat çekti. 

OKUL BAHÇESİNDE ANMA, KÖRFEZ'E KARANFİL, GÖKLERE BALON BIRAKTILAR

İzmit Lisesi bahçesinde yazdan kalma sıcak havada gerçekleşen anma etkinlikleri saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Tören de Üsküdar faciasında çekilen fotoğrafların sergisi de açılırken, törene İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit ilçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen Okul Müdürü Fatih Taşdelen , CHP İzmit belediyesi Meclis üyesi Hale Meriç, Çekül  Vakfı başkanı  Numan Gülşah  Biz İzmitiz sosyal Medya Platformu başkanı Hüseyin Erol İzmit lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve mezunları katıldı. Kocaeli halkının siyasi parti temsilcilerinin ve STK’lardan katılımın çok düşük olması burukluğa sebep oldu. Tören de protokol konuşmalarının ardından, körfez sahiline kırmızı karanfil göklere ise beyaz bayrak bırakıldı. 

ÖÇAL” EN KARA GÜN”

Törenin açılış konuşmasını İzlider Başkanı Emine Öçal yaptı.  “İzmit Tarihinin en kara günlerinden birini anıyoruz. Onları oluşturduğumuz hatıra ormanına birer fidan dikerek yaşatacağız” dedi.  

DOĞAN: CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖLÜMCÜL DENİZ KAZASI
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 1 Mart 1958 tarihinde İzmit Körfezi’nde meydana gelen Üsküdar Vapur Faciasının 58. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Yaşanan bu büyük acıyı hala yüreklerimizde yaşıyoruz. Üsküdar Vapuru faciası Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül sivil deniz kazalarından biridir. İzmit Lisesi ve İzmit Sanat Okulu öğrencilerimizin de aralarında bulunduğu yüzlerce yolcusuyla İzmit Körfezi’ne açılarak fırtına sonucu batan Üsküdar Vapurunun acısı halen yüreklerimizdedir. bugün, bu büyük felaketin 58. yıldönümünde hayatlarını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz. Üzerinden geçen onlarca yıl bize bu faciayı ve acısını unutturamadı. Türk denizcilik tarihindeki en büyük deniz kazası olan Üsküdar Faciasında yaşamlarını yitirenleri bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

DENİZE KARANFDİL BIRAKTILAR

Öte yandan  İzmit Belediyesi tarafından 1 Mart 1958 tarihinde meydana gelen vapur faciasında hayatlarını kaybedenler için 3 ayrı anma etkinliğinde İzmit Belediyesi ile İZSAN-DER (İzmit Sanat Okulu Mezunlar Derneği) ortaklığında ilk etkinlik 1 Mart Salı günü saat 10.00 da İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde Okul bahçesindeki etkinlikte,  ardından saat 11.00'de İzmit Lisesi bahçesinde saygı duruşu, konuşmalar, anıta çelenk ve karanfil bırakıldı.  Ardından burada da balonlar gökyüzüne bırakılarak   saat 12.00 de İzmit Marina’da hayatlarını kaybedenler adına denize çelen bırakıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki