Üst geçide yıkım kararı çıkarttı

Körfez İlçesi'nde 80 yaşındaki Sebahat Taşyürek, D- 100 karayolu üzerindeki üst geçitte yürüyen insanların evinin içini gördüğünü savunarak, üst geçitin yıkılması için dava açtı.
14 Mart 2016, Pazartesi - 23:49

 Kocaeli İdare Mahkemesi, üst geçitin yıkılmasına karar verirken, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran iki mahalleyi birbirine bağlayan üst geçitin yıkılmaması için aileyi ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.


Karayolları, D-100 karayolu üzerinde Körfez Yeni Yalı ile Barbaros mahallelerini bağlayan üst geçiti 2012 yılında yaptı. Yeni Yalı Mahallesi'nde oturan Sebahat Taşyürek, evinin hemen yanında bulunan üst geçitten 3 katlı evinin ve yatak odalarının içinin gözüktüğünü, evde rahat yaşamadıklarını iddia ederek, 2013 yılında davacı oldu. Kocaeli İdare Mahkemesi, üst geçitin yıkılmasına karar vererek, geçitin evden uzak bir alana yapılmasını kararlaştırdı. 

Yeniyalı ve Barbaros mahallelerini birbirine bağlayan üst geçitin yıkılacağını öğrenenler, duruma tepki gösterdi.
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ise ev sahibi ile görüşeceklerini belirterek, "Barbaros ile Yeniyalı mahallelerini bağlayan üst geçit ile ilgili bir vatandaşımızın yargıya gitmesi neticesinde yargı tarafından üst geçitin yıkılması kararı alınmıştır. Bu kararın uygulanması noktasında biz bir haftalık süre talep ettik. Bu konuda Karayolları uygun gördü talebimizi ve bu şekilde yıkım bir hafta durduruldu. Biz davacı vatandaşımızla görüşmeler yapacağız. Ümit ediyorum ki vatandaşımızın ihtiyacı olan bu üst geçit yıkımı durdurulur. Olmaması halinde natif yerler bakılacaktır. Biz halkımızı mağdur etmedik ve etmeyeceğiz. Ortak noktada buluşacağımıza inanıyorum. Vatandaşımızın bir ihtiyacı olan bir üst geçidin yıkılmasından bir menfaati olmadığını görecektir. Aklın yolu birdir diyorum ve mutlaka makul bir noktada buluşacağız" dedi.

28 BİN KİŞİYE HİTAP EDEN BİR ÜST GEÇİT
İki mahalleyi birbirine bağlayan bir üst geçidin yıkılmasını istemediklerini söyleyen Yeni Yalı Mahallesi Muhtarı Yusuf Yanar, "İki mahalle arasında 28 bin kişiye hitap ediyor. Burada çocuklarımızın okula gitmesini, vatandaşlarımızın işlerine gitmesini sağlıyor. Bu köprü yıkıldığı zaman iki mahallenin ulaşımı kesilecek. Karayolları'ndan bir hafta müsaade istendi bu işin hallolması için. Şu anda uzlaşma sürecini bekliyoruz. İnşallah bir an önce bu işe bir çözüm yolu bulunur" diye konuştu.
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki