Vali Güzeloğlu İlçelerin Tomografisini Çektik

19 Ocak 2016, Salı - 22:06

Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu 2016 yılı 1. toplantısı Kocaeli Valiliği Akçakoca Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Belediye temsilcisi ve ilçe kaymakamlarının da katıldığı toplantının gündeminde; Kamu yatırımlarının 2016 yılı 1. Toplantısı itibariyle değerlendirilmesi, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU Genel Müdürlüğü'nün ilimiz açısından önem arz eden konular hakkında sunum yapılması, koordinasyon gerektiren konuların görüşülmesi konuları yer aldı. Açılış konuşmasını yapan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu sözlerine son zamanlarda yaşanan terör olaylarını kınayarak başladı.

 

KOCAELİ EN BİRİKİMLİ KENT

Vali Güzeloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Kocaeli'nin tüm temel sektörlerdeki belirleyiciliği ve 2023 temelinde sektörel ve yapısal olarak en birikimli kentlerden biriyiz. İki üniversitemiz var bilindiği gibi bunlardan bir tanesi üniversite sanayi işbirliği temelindeki Gebze Teknik Üniversitesi’dir. Gebze Teknik Üniversitesi'nin kurumsallaşmasını gerçekleştirdik. Bununla birlikte Türkiye'nin ilk yazılım - bilişim vadisi olarak Silikon Vadisi projesi 2016 yılının ilk yarısında hayat başlayacak. Ayrıca TÜBİTAK'ın en gelişmiş araştırma merkezlerinin bulunduğu Gebze Şubesi bilim açısından önemlidir. İnşallah Kocaeli Türkiye'nin bu dönüşümünü gerçekleştirecek modern bir kent konumuna gelecektir.

 

BİLİMSEL VERİLERLE ÇALIŞIYORUZ

Büyük yatırımlarımız devam ediyor. Bunlardan en büyük olanı İstanbul- İzmit yolunun devam eden perspektifinde Körfez Geçiş Köprüsü’nün yapılmasıdır. Bunu çok önemsiyoruz. Körfez Geçiş Köprüsü 2016 yılının ilk yarısında tamamlanmak üzere devam ediyor. Bu konuyu ulaşım kent bütünlüğü açısından önemsiyoruz. Belediye başkanları ve ilçe kaymakamlarıyla etkin bir işbirliği ve koordinasyon temelli bir dayanışmanın olması şarttır. Bilim artık bu gün bize her türlü nesnel ve kullanılabilir bilgiyi sunuyor. Bazen yanılıyor ama biz çalışmalarımızı bu verilere göre yapmak zorundayız. Bizim bütün çalışma prensibimiz böyle olmak zorunda. Biz bu yıl 12 ilçemizde ilçe değerlendirme toplantılarımızı yaptık. Gölcük'te başlayıp Dilovası'nda bitirdik. Belki de ilk olarak kamu, yerel, resmi biçimde 12 ilçenin tomografisini çektik. Burada yer alan bütün konular ve iletilen istek ve arzular kaleme alındı. O toplantıda söyledim bu gün bir kez daha söylüyorum bu toplantılar devam edecek. Ama o gün ki sorunların çözümü ve araştırılmasını içerecek. Bunlar bizim hassas olarak takip ettiğimiz ve vatandaşlarımızın istekleri.

 

BU KIŞ SIKINTI YAŞAMADIK

Kocaeli'de bu yıl 40 yatırımcı kuruluş ile toplam 763 proje sayısı kararlaştırıldı. Bu projelerden 382 tanesi bitti. 313 proje ise hala devam ediyor. 68 projeye ise çeşitli nedenlerle henüz başlanamadı. Bunlar tabi işleyen sürecin sonuçları ve bu yüzde 9'luk oran kabul edilebilir bir orandır. Bu başlanamayan projelere bir an önce başlanması için çalışmalar devam ediyor. Tüm kurumsal hizmet veren kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu kış şartlarında Kocaeli'de altyapı, elektrik, yol konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Demek ki koordine olunca başarı sağlanabiliyor. Bu hassasiyet devam etmeli. Vatandaşlarımızın hayatına müteessir her konu gibi.” Ardından her biri on dakika süren sunumlara geçildi.

TRAMVAY TAMAMLANACAK

İlk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gökmen Mengüç konuştu. Mengüç, özellikle ilimizde önemli tartışma konularından olan tramvay projesi hakkında bilgilendirme gerçekleştirdi. Mengüç, "Haziran ayı gibi tramvay projemizle ilgili yan yol konusunu tamamlamayı umuyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yan yol için ihalemizi de gerçekleştirdik. Tramvay projemiz 11 istasyon bulunacak ve gidiş-geliş 14 KM olacak. 7 Aralık 2015'de ilk kazmayı vurduk şu an çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bir de Gebze'de bir kavşak çalışmamız var. Bu çalışmada yüzde 11 seviyesine ulaştık. Bunu da ikinci 6 ayın ortalarında bitirmeyi planlıyoruz.

 

GÖLCÜK'E KÖPRÜLÜ KAVŞAK

Gebze'de Gebze Belediyesi'yle ortak çalıştığımız Topçular Kavşağı çalışmamız var. Bunu da en kısa zamanda hizmete sokacağız. Kış şartları dolayısıyla herhangi bir yol çalışmamız yok. Ama kavşaklarla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Yine Gebze ve Darıca sınırlarımız arasında bir kavşak çalışmamız vardı. Bu çalışmada da yine sonlardayız fakat kış koşulları bedeniyle biraz ağır gidiyor. Ama bu kavşağımız da 1 ay içinde tamamlanacak. Yine Gölcük'te köprülü kavşağımızla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şu an yüzde 5 seviyesindeyiz. En son koordinasyon toplantısında bunlar hakkında bir sunum gerçekleştirmiştik. Tramvay alanında yaklaşık olarak bir buçuk yıldır çalışıyoruz. Raylarımızın teminini yaptık. 7 Şubat 2017’de teslim edeceğiz.”

 

HES PROJELERİMİZ OLACAK

Daha sonra İSU Genel Müdürü İlhan Bayram konuşma yaptı. Bayram konuşmasında çeşitli fotoğraflarla geçmiş yıllarda İzmit'in altyapı sorunlarını gösteren bir sunum yaptı. Bu yılarda alt yapının ne kadar yetersiz olduğunu ve bununla ilgili iyileştirme çalışmalarını anlattı. Bayram, "Eşme bölgesinde yer alan Maden Deresi'nde yapılan çalışmalardan bahsedildi. Maden Deresi'nde yüzde 70'lik kısmı tamamlandı. Eşme Merkez'de yukarı dere denilen bölgede çalışmalar tamamlandı. Karayolları da köprüyü tamamladı. Şu ana kadar alt yapıya 7 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Bu çalışmalar tüm bölgelerde yapıldı. Devam eden stratejik yatırımlarımız var. Bunların içinde HES projelerimiz de var" dedi. Konuşmaların ardından bazı konular hakkında konukların fikri alınarak toplantıya son verildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki