Vali Güzeloğlu; Kocaeli, YGS'de sıçradı

Vali Güzeloğlu; Kocaeli, YGS'de sıçradı
05 Mayıs 2016, Perşembe - 13:57

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, YGS'de 3 yıl önce Türkiye ortalamasının (-) 2 puan gerisinde olmalarına rağmen bu yıl özenli bir çalışma sonucu Türkiye ortalamasının 4,75 puan üzerine çıktıklarını açıkladı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, önceki gün 13 Mart tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile ilgili rakamsal verileri açıkladı.

Vali Güzeloğlu, Kocaeli’de 18.969 kişinin girdiği sınavın ilk sonuçlarının sevindirici olduğunu, Kocaeli’nin YGS’de ilk 10’u zorladığını söyledi, daha iyi olunacağına da inandığını ekledi. Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen açıklamayı İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleri ve bazı okul müdürleri de takip etti. 

HER ALANDA YÜKSELİŞ
YGS’ye Kocaeli’den toplamda 18.969 öğrenci girdi. İzmit 5.114 öğrenci ile ilk sırada yer alırken, Kandıra’dan 347 öğrenci bu sınavda ter döktü. Türlerine göre bu sınava ilimizden giren öğrencilerin dökümü ise şöyle oldu: Meslek Lisesi 7751, Anadolu lisesi 4335, Temel Lise 2252, İmam Hatip Lisesi 1789, Lise 946, Özel Anadolu Lisesi 559, Anadolu Öğretmen Lisesi 512, Özel Meslek Lisesi 435, Fen Lisesi 182, diğer 104, Özel Fen Lisesi 55, Sosyal Bilimler Lisesi 49.Sınava giren öğrencilerin net ortalamaları, geçen yıla göre arttı. Matematik’te geçen 5,43 olan ortalama bu yıl 8,34’e, Fen’de 4,8’den 5,98’e, Türkçe’de 16.6’dan 20,47’ye yükseldi. Sosyal’de ise artış pek fazla değildi. Geçen yıl 10,62 olan net ortalaması bu yıl 10,88 oldu. Geçen yıla oranda başarı değişimi Matematik’te yüzde 53,59, Fen Bilimleri’nde yüzde 24,58, Türkçe’de yüzde 23,31, Sosyal Bilimler’de ise yüzde ,45 oranında gerçekleşti.Son üç yıllık performanslara bakıldığında ise Türkiye ortalamasıyla Kocaeli sonuçları arasındaki değişim de dikkat çekici. Matematik’te 2014 yılında Türkiye ortalamasının yüzde 4,26 altında olan başarı, bu yıl Türkiye ortalamasının yüzde 5.11 oranında üzerinde gerçekleşti.Vali Hasan Basri Güzeloğlu, sonuçları değerlendirirken, "Eğitimde fiziksel altyapıdan sınav başarı göstergelerine; değerler eğitiminden nitelik boyuttaki değişmelere kadar bütün verilerde hissedilen bir başarı içerisindeyiz. 81 il içerisinde son 10 il arasında yer alan ilimiz bugün 10’u zorlamakta ve hedefi olan 1’nciliğe her geçen gün yaklaşmıştır" dedi. 

VALİ: BİRİNCİLİK İÇİN ADIM ADIM İLERLİYORUZ
Vali Güzeloğlu, bu sonucun kendileri için nihai bir sonuç olmadığını dile getirdi, şöyle devam etti; "Bir toplumu değiştirmek istiyorsanız bireyi değiştirmelisiniz. Biz bunun için tüm eğitim kadromuzla bu hedefte çalışıyoruz. Okul öncesinden itibaren tüm okullarda nitelik ve nicelik sonuç ve sınava yönelik Kocaeli’nin olması gereken değişim ve gelişimi 1,5 yıl önce kamuoyu ile paylaşmıştık. İlimizin zenginliği değişimi ile bağdaşmayan ve Kocaeli’nde katkı veren hiç hak etmeyen bir sonuç ile karşı karıyaydık. YGS sınavları dahil her alanda olumlu sonuç ve değişimle karşı karşıyayız. Kocaeli’nin birinci sırada ve en önde olması yolundayız. Bunun içinde adım adım ilerlemekteyiz. Kocaeli 1,5 yılda ilk 10’u zorlayan düzeye gelmiştir. Katkı gösterenlere şimdiden teşekkür ediyoruz. Bu anlam da ilk 20’lere gelindi. Üniversiteye giriş ve geçiş sınavında geride ve kötüydük. Bunun aşılması için inançla kararlılıkla her kesim katkı göstermiştir. Yatırım ve hizmetler çoğalabilir ancak insana yapılan yatırım belirleyicidir. Amacımız donanımlı bilgili geleceğe yöneler gençler yetiştirmektir. 2016 yılının YGS’ye geçiş sınav sonucunu gururla açıklıyorum. Her geçen yıl başarı ve ivmemiz artıyor. Bu Rakamlar Kocaeli için övünç kaynağıdır. Amacımız ise kentimizi zirvelere taşımaktır."

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki