Vali Güzeloğlu: “Vatandaş müsterih olsun”

24 Temmuz 2016, Pazar - 16:25

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi sonrasında alınan 3 aylık OHAL kararı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısına; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Daysal, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, ilçe kaymakamları ve basın mensupları katıldı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu darbe girişimi sonrasından görevden alınan, ihraç edilen, gözaltına alınan ve tutuklananlar hakkında istatistik bilgi verdi. Güzeloğlu, “Demokrasi nöbetlerine devam edilmeli” dedi.

DEMOKRASİ NÖBETLERİ DEVAM ETMELİ

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Asil ve kararlı duruşları ile bu hareketin karşısında duran şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasi kahramanları olacak hatırlanacaklar. İradesine sahip çıkan sivil inisiyatif şeklinde siyasi parti gözetmeksizin geleceğine sahip çıkan kanlı darbenin başarılı olmamasını sağlayan Kocaelili vatandaşlarıma şükranlarımızı sunuyorum. Demokrasi Nöbeti’ne devam eden herkese devletçe ve milletçe minnet borçluyuz. Tüm siyasi partilerimize, STK’lara, sendikalara, vakıflara, derneklere çok teşekkür ediyorum. Bu süreç böyle bir kararlılıkla bertaraf edilebilirdi. Yönetim şekli Cumhuriyet’i bir ortak yaşam şekli ve kararlılık olarak seçtik. Halk egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir. İradenin kaynağı millettir. Bu irade hükümeti belirler. Sandık dışında bu iradenin değiştirilmesi asla kabul edilemez. Bu kararlılığın sürmesini beklediğimi ifade etmek istiyorum. Demokrasi Nöbetleri bu devletin yürüyüşünü gelişmesini engellemek ve hedefleri sabote etmek isteyenlere karşı bir duruştur. Demokrasi Nöbetleri’ne devam etmelerini rica ediyorum. Halkımızın can ve mal emniyetine dönüş asil duruştan faydalanarak tehdit oluşturmak isteyenlere karşı dikkatli olunmasını rica ediyorum.

OHAL BÜROLARI 24 SAAT FAALİYETTE

21 Temmuz 2016 saat 01.00 den itibaren tüm ülke genelinde 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi. OHAL bir sivil yönetimdir. Yetkiler valilere tebliğ edildi. OHAL devletine bağlı, milli birlik beraberlik içinde bu ülkenin geleceğine kararlı olanların hürriyet ve yaşam alanına olumsuz etki getirmeyecektir. OHAL, millete karşı değil devletin içinde devlete ve millete karşı olan hainlere karşı alınmış bir karardır. İlimizde de 90 gün OHAL ilan edilmiş, OHAL süreci başlamıştır. Vali Yardımcımız Başkanlığı’nda OHAL Bürosu faaliyettedir. Her ilçede, ilçe kaymakamları başkanlığında oluşturulmuştur. 24 saat esasına göre çalışacaktır.  Bizim açıklamalarımız dışında hiç bir haber kaynağına izin verilmemesi gerekir.

544 EĞİTİMCİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

14 Temmuz’dan itibaren bugün 14.45 itibari ile bin 20 personel görevden uzaklaştırılmıştır. Bu personellerden asker, sivil, yerel yönetim, KOÜ kamu dahil 186’sı göz altına alınmış, 93’ü tutuklanmıştır. Bu süreç yargı organlarının denetiminde sürmektedir. Tüm il genelinde MEB işlemleri çerçevesinde 544 bakanlık onayı ile eğitimci görevden uzaklaştırılmış, yönetici eğitimci vasfıyla anılan personelin görevleri sonlandırılmıştır. Özel kurum olarak toplam il genelinde faaliyet eden çalışma lisansı iptal edilen 45 kurum bulunmaktadır. 4 bin 925 personelin lisansı iptal edilmiştir. İl genelinde toplam 21 özel okul faaliyet sonlandırılmış 19 özel dershane faaliyeti sonlandırılmıştır. Bu kurumların mal varlıkları hazineye devredilmiş, taşınır mallara el konulmuştur. Arsa ve binalar kendi kurum mülkü hazine adına tamamlanmıştır. Kiralık olanlar Yedi Emin’e alınarak teslim alınmıştır. 11 özel yurt kapatılmış, binaları hazineye ve Yedi Emin’e alınmıştır. 14 dernek faaliyeti sonlandırılmış, 1 sendika ve 1 vakıf faaliyetleri sonlandırılmıştır. Tüm bu işlemlerde son derece hassasız. Yatırımlarımız devam edecek. Bu büyük kutlu yürüyüşümüzde 15 Temmuz günü demokrasi tarihi açısından dönüm noktası olacak. Milletin iradesine kasteden bu hain teşebbüsü milletin ordusu içinde yuvalanarak gerçekleştirmeye çalışan hainlere karşı dik duruşunu sergileten demokrasi şehitlerini rahmetle anıyorum.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki