Vekil Yeni Anayasayı Anlattı

Vekil Yeni Anayasayı Anlattı
12 Mart 2016, Cumartesi - 10:31

Kocaeli Fikir Kulübü, son günlerde ülke gündemini işgal eden Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa’yı anlatmak için AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Külünk’ü ağırladı.

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa konularında çeşitli konferanslar verilmeye devam ediliyor. Kocaeli Fikir Kulübü, 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi için; Hep Birlikte' isimi bir konferans düzenledi. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün yanı sıra AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, KOÜ Rektör Yardımcısı Bekir Çakır ve vatandaşlar katıldı.

 

İZMİT NADİDE BİR KENTTİR

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Fikir Kulübü Başkanı Nizam Şen’in ardından AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk kürsüye çıktı. Refah Partisi döneminde Kocaeli’de katıldığı çalışmaları anlatarak konuşmasına başlayan Külünk, “32 sene önce Ulaşlı, Halıdere, Yuvacık, Kullar da çalışmalar yaptık. O zaman iyi ki konuşmuşuz iyi ki o çalışmaların içerisinde bulunmuşuz. İzmit nadide bir kenttir. Fikir ve siyasi düşüncelerin hayat bulduğu yerdir” dedi.

 

KİMSENİN ANAYASA İLE İŞİ OLMAZ

Anayasa kültürünün toplumda zayıf olduğuna dikkat çeken Milletvekili Külünk, “Aranızda darbe anayasasını okuyan varmıdır? Anaysa nedir? Milletin kendi arasında ki sözleşmesidir. Anayasanın ne kadar önemli olduğu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in atması sonrasında milletin gündemine girmiştir. Anayasa yapılırken milletten kaçırılmıştır. Kimsenin anayasa ile işi olmaz. Egemenliği milletimiz milletvekillerini seçerek kullanmaktadır” açıklamasında bulundu.

 

SADECE HUKUKÇULARIN SORUNU DEĞİL

Anayasaya bakıyoruz başörtüsü yasağı yoktur, milletvekillerinin kılık kıyafetlerini düzenleyen bir madde yoktur diyen Külünk, “Anaysa Mahkemesi her şeyi meşru olduğunu söyleyerek yapmaktadır. Milletin içerisinde anayasacılık hareketi yoktur. Biz siyasetçilerde milletin kendi haklarını anayasa kültüründe siyasetçilerde suçludur. Anayasa sadece hukukçuların sorunu değildir. Herkesin meselesidir. 78 Milyonu ilgilendirmektedir. Oylarınızla yön veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

 

ANAYASA KÜLTÜRÜNE İHTİYACIMIZ VAR

Anayasa kültürüne ihtiyacımız vardır diyen Külünk, “Muhalefet tarafından anaysa da boşluklar bildikleri için meclisin çalışmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Atanmışların üzerinde Anayasa Mahkemesi olmaz. Meclisin üzerinde kılıç gibi olmaz. Kurulacak ise Yüksek Mahkeme halk tarafından seçilenler tarafından kurulmalıdır. Meclisin üzerinde yargı vesayeti olamaz. Anayasa Mahkemesi anayasadan aldığı yetki yetmiyor. Meşruiyet sandık üzerinden çıkar” açıklamasında bulundu.

 

ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI’NIN NEDENİ

Ülkemizde asıl önemli olan 1924 yılında çıkarılan anayasanın konuşulması gerekiyor diyen AK Parti'li Milletvekili Külünk, “Lozan ruhunun anlaşılması gerekiyor. 1924 yılında yapılan anayasanın yapılış şekline bakmak gerekiyor. Bugünü görürsünüz. O zamandan bu zamana kadar millet anayasa yapmamıştır. Otomobil, uçak, tank yapmayalım diye anayasa yapılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşmanlığı bunların önünü açtığı için yapılmaktadır. Erdoğan darbesi yapmak istiyorlar. Bu parlamenter sistem ile hiçbir yere gidemeyiz” açıklamasında bulundu.          

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki