Yarıyıl tatilinde başarısız çoycuklara check up şart

24 Ocak 2016, Pazar - 13:41

İlk ve orta öğretim okullarının öğrencileri bugün karnelerini aldı. Öğrencilerin önünde uzunca bir tatil dönemi var. Uzun bir süre merakla çocuklarının karnelerini bekleyen anne-babaların bir kısmı, iyi notları görüncehaklıgururlanırkenbazıları da kötü bir karneyle karşılaşarak hayal kırıklığı yaşadı.Peki suç sadece çocukta mı yoksa çocuğundaki sağlık sorunlarını ihmal eden ebeveynlerde mi?Medical Park Gebze Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Seydi Battal Gölgeli, başarısız çocukların anne ve babalarının olumsuz bir karneyi gördükleri zaman düşünüp bir durum değerlendirmesi yapması gerektiğinin altını çizdi. “O anne-babalar başlarını ellerinin arasına alıp 'Bu başarısızlıkta anne-baba olarak bizim dikkatsizliğimizin ve veya ihmalimizin payı var mıdır? ' diye sormalıdır” şeklinde konuşan Yrd.Doç.Dr. Gölgeli, başarısızlıkta çoğu zaman sağlık boyutunun ihmal edildiğini belirtti.Bir çocuğun okulda başarılı olabilmesi için önemli bir sağlık probleminin olmaması; beden,ruh ve akıl sağlığının çok iyi olması gerektiğine işaret eden Yrd.Doç.Dr. Gölgeli, sömestr döneminde yapılacak sağlık kontrollerinin bu açıdan hayati önemde olduğunu söyledi. Gölgeli,aşağıdaki rahatsızlıkların bir veya birkaçının çocukta görülmesinin, derslerde başarısız olmasına yol açacağını vurguladı:

OKUL BAŞARISIZLIĞINA YOL AÇABİLECEK PSİKOLOJİK PROBLEMLER:

Çocukluk çağı depresyonlarıanksiyeteler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlıkları,

bir çocuğu mutsuz etmeye ve başarısızlığa götürmeye yeterlidir.Bu özelliklere sahip bir çocuk eğer zamanında fark edilerek bir çocuk psikoloğu veya çocuk/ergen psikiyatristiyle görüşülmezse, problem sadece okul başarısızlığıyla sınırlı kalmaz çok ciddi ve önemli başka sıkıntılara da yol açar. Bu yüzden anne-babalar çocuklarını yukarıda sayılan özellikler yönünden dikkatle değerlendirmeli; eğer sayılan özellikler varsa en kısa zamanda uzmanına başvurmalı ve ikinci yarıyıl başlamadan çocuğunun tedavisine başlanmasını sağlamalıdır.

Ergenlik çağı depresyonu belirtileri:  Çocuğunuz sürekli mutsuz ise, canı hiçbir şey yapmak istemiyorsa, içini sıkıntılar basıyorsa,umursamazlık  ve boş vermişlik içindeyse, enerjisinde ve ilgisinde azalma varsa, yeme ve uyku problemleri varsa ve okul başarısında düşme varsa depresyon mutlaka akla gelmelidir.Anksiyete (kaygı) belirtileri: Bilinen  her hangi bir neden olmadığı halde  çocuğunuzda uygunsuz ve aşırı endişe hali varsa, en hafif seste irkiliyorsa, yorgunluk, gerginlik, kas ağrıları, sebepsiz terleme ve sebepsiz titreme halleri varsa, ders çalışmaktan ve sorumluluk almaktan kaçınıyorsa anksiyeteyi mutlaka düşünmelidir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri: Zihinsel çaba gerektiren görevlere başlamak ve devam ettirmek zor geliyorsa, verilen görevleri ve ev ödevlerini zamanında tamamlayamıyorsa, dersten çok çabuk sıkılıyorsa, ders  veya ödev başında gereğinden çok oyalanıyorsa, ayrıntıları dikkatinden kaçırıyor ve basit hatalar yapıyorsa, unutkan, dağınık ve düzensizse, yerinde hiç duramıyorsa, elleri ayakları kıpır kıpırsa, gereksiz ve boş bir şekilde çok konuşuyorsa, başkasının sözünü sık sık kesiyorsa, sırasını bekleyemiyorsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite ihtimali çok yüksektir.

OKUL BAŞARISIZLIĞINA YOL AÇAN ORGANİK RAHATSIZLIKLAR:

Göz bozuklukları: Eğer okula başlamadan önce veya son zamanlarda  göz muayenesi yaptırılmadıysa çocuk muayene ettirilmelidir. Çünkü çocukta gözlük kullanmayı gerektirecek derecede kırma kusuru olabilir ve üstelik bu durum dışarıdan hiç fark edilmeyebilir. İyi göremediği için öğretmenini ve tahtayı takip edemeyen öğrencinin başarısız olması normaldir. Bu yüzden çocuğun bir göz hastalıkları uzmanı tarafından ayrıntılı bir şekilde muayenesi ve  değerlendirilmesi sağlanmalıdır.Gözlük kullanmaya başlamakla başarısızlık hızla azalacak ve kaybolacaktır.İşitme bozuklukları: Kulakları iyi duyamadığı için dersleri yeterli derecede takip edemeyen ve anlayamadığı için başarısız olan çocukların işitme sorunu tedavi edilirse başarısızlık hızla kaybolacaktır. Bu yüzden okul başlamadan veya yakın zamanlarda kulak muayenesi ve işitme testi yaptırılmamış olan çocuklar bir KBB uzmanına muayene ettirilmelidir.Ayrıca çocukluk çağında ağzı açık uyumaya ve horlamaya yol açan geniz eti, aşırı büyük bademcik gibi rahatsızlıklar; çocukların verimli ve doyurucu bir şekilde uyumasını önleyerek; ders saatlerinde uykulu ve sersem gibi olmalarına yol açar. Bu yüzden yukarıda ki özelliklere sahip çocukların da bir KBB uzmanına muayene ettirilmesi ve tedavisine başlanması; gerekiyorsa ameliyat ettirilmesi, ikinci yarıyılda daha dinç, daha zinde, daha uyanık, daha ilgili ve sonuç olarak daha başarılı olmasını sağlayacaktır.Kansızlık ve kronik hastalıklar:Devamlı halsizlik, bitkinlik, çabuk ve kolay yorulma, iştahsızlık, huzursuzluk, uykusuzluk,sık ve kolay hastalanma gibi şikayetler kansızlığa veya sinsi ilerleyen bir hastalığa bağlı olabilir. Bu şikayetleri olan bir çocuk başarısız olmaya mahkumdur. Bu yüzden yukarıdaki özelliklere sahip çocukları bir an önce bir çocuk doktoruna muayene ettirerek; erken teşhis konulması ve daha fazla gecikmeden tedaviye başlanması sağlanmalıdır. Böylece ikinci yarıyıla daha sağlıklı ve hazırlıklı girmesi sağlanabilir.Buşikayetlerin nedeni, şeker hastalığı (diyabet), karaciğer veya böbrek hastalığı işareti de olabilir.Haftalarca ve hatta aylarca öksüren, öksürüğü gece yatarken ve yorulunca artan, sık sık tıkanan,hırıltısı ve hışırtısı olan bir çocukta astım veya alerjik bronşit gibi kronik bir hastalık olabilir. Devamlı burnu akan, burnu tıkanan, hırıltısı ve sık hapşırması olan burun ve göz kaşıntısı olan, boğaz ağrısı ve geniz akıntısı olan bir çocukta alerjik rinit veya bahar nezlesi görülme olasılığı yüksektir. Şiddetli baş ağrısı da yapabilen bu rahatsızlıklar tedavi edilmedikçe okul başarısı gelmeyecektir. Okulda başarısızlığa yol açan diğer rahatsızlıklar: -Baş ağrıları, göğüs ağrıları, devamlı mide ve karın ağrıları, şiddetli kemik ve eklem ağrıları

-Altına işeme ve altına kaka kaçırma,-Ağrıyan, çok sayıda çürük ve / veya eksik dişler,

-Aşırı şişmanlık (obezite),-Aşırı zayıflık. Yukarıda sadece bir kısmını özetlediğimiz rahatsızlıkların her biri çocuğun sağlığını olumsuz etkileyerek okul başarısızlığına yol açabilir. İkinci yarıyıl başlamadan bu hastalıkların tedavi edilmesi veya tedavilerine başlanması, okul başarısızlığını ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden; çocuğu okulda başarısız olan anne ve babalar, çocuklarının durumunu ayrıntılı olarak gözden geçirip; yukarıdaki şikayet ve belirtiler varsa, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalı  ve ilgili uzmanın tedaviye başlamasını sağlamalıdırlar.  

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki